Home
Class 12
PHYSICS
If V=100sin (100t)V and I =100sin (100t+...

If V=100sin (100t)V and I =100sin `(100t+(pi)/(3))` mA are the instantaneous values of voltage and current, then the rms values of voltage and current are respectively

A

`70.7 V, 70.7 mA`

B

`70.7 V, 70.7 A`

C

`141.4 V,141.4 mA`

D

`100 V,100 mA`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A

The instantaneous value of voltage is
V = 100 sin (100t) V
Compare it with, `V=V_(0) sin(omega t)V`
we get, `V_(0)=100 V, omega = 100 "rad " s^(-1)`
The rms value of voltage is
`V_("rms")=(V_(0))/(sqrt(2))=(100)/(sqrt(2))V=70.7 V`
The instantaneous value of current is
`I = 100 sim (100 t +(pi)/(3))mA`
Compare it with, `I = I_(0)sin (omega t+phi)`
we get, `I_(0) = 100 mA, omega = 100 "rad " s^(-1)`
The rms value of current is
`I_("rms")=(I_(0))/(sqrt(2))=(100)/(sqrt(2))mA=70.7 mA`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ALTERNATING CURRENT

    NCERT FINGERTIPS|Exercise Ac Voltage Applied To A Inductor|5 Videos
  • ALTERNATING CURRENT

    NCERT FINGERTIPS|Exercise Ac Voltage Applied To A Capacitor|12 Videos
  • ATOMS

    NCERT FINGERTIPS|Exercise Assertion And Reason|15 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A alternating voltage varies with time (t) as V=100sin(50pit) . The rms voltage and the frequency respectively, are

The equation of an alternating voltage is V =100sqrt2 sin 100pit volt. The RMS value of voltage and frequency will be respectively

The root mean square r.m.s.value of alternating current I=60sin100 pi t is

The root mean square (r.m.s .) value of alternating current I=60sin100 pi(t) is

The equation of an alternating vottage is V = 100sqrt(2) sin 100pit volt. The RMS value of vollage and frequeny, will be respectively

In an AC circuit V and I are given by V = 100 sin 100t V and I = 100 sin (100t + pi//3) mA. The power dissipated in the circuit is

In an ac circuit the instantaneous values of current and applied voltage are respectively i=2(Amp) sin (250pis^(-1)t and epsi =(10V) sin [(250pis^(-1))t+(pi)/(3) , Find the instantaneous power drawn from the source at t=(2)/(3)ms and its average value.

A 10 muF capacitor, an inductor and a resistor of 100Omega are connected to an alternating source of emf 200sqrt2 sin 100t as shown in the figure. What is the r.m.s current in the circuit and the value of the inductance if the current and the source voltage attain their maxima simultaneously? What is the average power consumed in this case

In an ac circuit,V and | are given by V=100sin(100t)" volts ,I=100sin(100t+(pi)/(3))mA .The power dissipated in circuit is

NCERT FINGERTIPS-ALTERNATING CURRENT -Assertion And Reason
  1. If V=100sin (100t)V and I =100sin (100t+(pi)/(3)) mA are the instantan...

    Text Solution

    |

  2. Assertion : An alternating current does not show any magnetic effect. ...

    Text Solution

    |

  3. Assertion: Average value of AC over a complete cycle is always zero. ...

    Text Solution

    |

  4. Assertion : The capacitive reactance limits the amplitude of the curre...

    Text Solution

    |

  5. Assertion : The inductive reactance limits amplitude of the current in...

    Text Solution

    |

  6. Assertion : In series LCR resonance circuit, the impedance is equal to...

    Text Solution

    |

  7. Assertion : In a purely inductive or capacitive circuit, the current i...

    Text Solution

    |

  8. Assertion : The only element that dissipates energy in an ac circuit i...

    Text Solution

    |

  9. Assertion : The power in ac circuit is minimum if the circuit has only...

    Text Solution

    |

  10. Assertion : Resonance is exhibited by a circuit only if both L and C a...

    Text Solution

    |

  11. Assertion : When a current flows in the coil of a transformer then its...

    Text Solution

    |

  12. Assertion : An ideal transformer does not vary the power. Reason : A...

    Text Solution

    |

  13. Assertion : A step-up transformer changes a low voltage into a high vo...

    Text Solution

    |

  14. Assertion : A given transformer can be used to step-up to step-down th...

    Text Solution

    |

  15. Assertion : A laminated core is used in transformers to increase eddy ...

    Text Solution

    |

  16. Assertion : A transformer cannot work on dc supply. Reason : dc chan...

    Text Solution

    |