Home
Class 12
CHEMISTRY
Volume of 0.1M HCI required to react com...

Volume of `0.1M HCI` required to react completely with 1g equimolar mixture of `Na_(2)CO_(3)` and `NaHCO_(3)` is

A

`100mL`

B

`200mL`

C

`157.9mL`

D

`159.7 mL`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C

`NaCO_(3) +2HCI rarr 2NaCI +H_(2)O +CO_(2)`
`NaHCO_(3)+HCI rarr NaCI +H_(2)O +CO_(2)`
If the mixture contains 1 mol of each. `HCI` required is `(2+1) = 3` mol
Molar mass of `Na_(2)CO_(3) = 106 g mol^(-1)`
Molar mass of `NaHCO_(3) = 84 g mol^(-1)`
Thus, `190g (106 g +84g)` of mixture require `HCI = 3` mol
1g of mixture require `HCI =(3)/(190)` mol
`:.` Vol of `0.M HCI` which contains `(3//190)` mol
`= (1000 xx 3)/(190 xx 0.1) = 157.89mL`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • SOLUTIONS

    DINESH PUBLICATION|Exercise REVISION QUESTION|186 Videos
  • SOLUTIONS

    DINESH PUBLICATION|Exercise OBJECTIVE TYPE MCQs|47 Videos
  • SOLID STATE

    DINESH PUBLICATION|Exercise Brain storming|10 Videos
  • SOME BASIC CONCEPTS OF CHEMISTRY

    DINESH PUBLICATION|Exercise ULTIMATE PREPARATORY PACKAGE|20 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

How many of 0.1 N HCl are required to react completely with 1 g mixture of Na_2CO_3 and NaHCO_3 containing equimolar amounts of two ?

During the titration of a mixture of Na_(2)CO_(3) and NaHCO_(3) against HCl :