Home
Class 12
CHEMISTRY
The molar conductivity of 0.025 M methan...

The molar conductivity of 0.025 M methanoic acid (HCOOH) is `46.15" S "cm^(2)mol^(-1)`. Calculate its degree of dissociation and dissociation constant. Given `lambda_((H^(+)))^(@)=349.6" S "cm^(2)mol^(-1)` and `lambda_((HCOO^(-)))^(@)=54.6" S " cm^(2)mol^(-1)`.

Text Solution

Verified by Experts

For answer, consulat example 69, on Kohlrausch's Law.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ELECTROCHEMISTRY

    DINESH PUBLICATION|Exercise N.C.E.R.T. EXERCISE|18 Videos
  • ELECTROCHEMISTRY

    DINESH PUBLICATION|Exercise Short Answer Type Questions|22 Videos
  • ELECTROCHEMISTRY

    DINESH PUBLICATION|Exercise Example|74 Videos
  • D-AND -F BLOCK ELEMENTS

    DINESH PUBLICATION|Exercise BRAIN STORMING MULTIPLE CHOICE QUESTIONS (MCQS)|13 Videos
  • ETHERS

    DINESH PUBLICATION|Exercise (MCQs)|8 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The molar conductivity of 0.25 mol L^(-1) methanoic acid is 46.1 S cm^(2) mol^(-1) . Calculate the degree of dissociation constant. Given : lambda_((H^(o+)))^(@)=349.6S cm^(2)mol^(-1) and lambda_((CHM_(3)COO^(c-)))^(@)=54.6Scm^(2)mol^(-1)

The molar conductivity of 0.025 mol L^(-1) methanoic acid is 46.1 S cm^(2) mol^(-1) . Its degree of dissociation (alpha) and dissociation constant. Given lambda^(@)(H^(+))=349.6 S cm^(-1) and lambda^(@)(HCOO^(-)) = 54.6 S cm^(2) mol^(-1) .

The conductivity of 0.001 " mol "L^(-1) solution of CH_(3)COOH is 4.95xx10^(-5)" S "cm^(-1) . Calculate its molar conductance and degree of dissociation (alpha). "Given" lambda_((H^(+)))^(@)=349.6" S "cm^(2)mol^(-1), lambda_((CH_(3)COO^(-)))^(@)=40.95 cm^(2)mol^(-1)