Home
Class 10
MATHS
From the pair of linear equations in th...

From the pair of linear equations in the following problems and find their solutions (if they exist) by any algebraic method :(i) A part of monthly hostel charges is fixed and the remaining depends on the number of days one has taken food in the mess. When a student A takes food for 20 days she has to pay Rs. 1000 as hostel charges whereas a student B, who takes food for 26 days, pays Rs.1180 as hostel charges. Find the fixed charges and the cost of food per day.

Text Solution

AI Generated Solution

To solve the problem, we need to set up a pair of linear equations based on the information provided and then solve them algebraically. ### Step-by-Step Solution: 1. **Define Variables:** Let: - \( x \) = Fixed charges of the hostel (in Rs) - \( y \) = Cost of food per day (in Rs) ...
Doubtnut Promotions Banner Mobile Dark
|

Topper's Solved these Questions

  • PAIR OF LINEAR EQUATIONS IN TWO VARIABLES

    NCERT|Exercise EXERCISE 3.4|2 Videos
  • PAIR OF LINEAR EQUATIONS IN TWO VARIABLES

    NCERT|Exercise EXERCISE 3.7|8 Videos
  • PAIR OF LINEAR EQUATIONS IN TWO VARIABLES

    NCERT|Exercise EXERCISE 3.6|2 Videos
  • NCERT THEOREMS

    NCERT|Exercise THEOREM 10.1|2 Videos
  • POLYNOMIALS

    NCERT|Exercise EXERCISE 2.4|5 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A part of monthly hostel charges is fixed and the remaining depends on the number of days one has taken food in the mess. When a student A takes food for 20 days she has to pay 1000 as hostel charges whereas a student who takes B food for 26 days, pays 1180 as hostel charges. Find the fixed charges and the cost of food per day.

A part of monthly hostel cyharges is fixed and the remaining depends on the number of b days on has taken food in mess. When a student a takes food for 20 days. She has to pay Rs. 1000 as hostel charges whereas a student B, who taks food for 26 days, pay Rs. 1180 as hostel charges. find the fixed Charge and the cost of food per day.

A part of monthly hostel charges in a colege are fixed and the remaining depend on the number of days one has taken food in the mess. When a student A takes food for 15 days, he has to pay Rs 1200 as hostel charges whereas a student B, who takes food for 24 days, pays Rs 1560 as hostel charges. Find the fixed charges and the cost of food per day.

A part of monthly hostel charges is fixed and the remaining depends on the number of days one has taken food in the mess. When a student A takes food for 25 days he has to pay 4500 as hostel charges whereas a student who takes B food for 30 days, pays 5200 as hostel charges. Find the fixed charges per month and the cost of food per day.

A part of monthly hostel charges in a school is fixed and the remaining depends on the number of days one has taken food in the mess. When a student A takes food for 22 days, he has to pay ₹ 4250 as hostel charge, whereas a student B, who takes food for 28 days, pays ₹ 5150 as hostel charges. Find the fixed charges and the cost of food per day.

A part of monthly hostel charge is fixed and the remaining depends on the number of days one has taken food in the mess. When Swati takes food for 20 days, she has to pay Rs 3,000 as hostel charges whereas Mansi who takes food for 25 days has to pay Rs 3,500 as hostel charges. Find the fixed charges and the cost of food per day.

A part of monthly hostel charges is fixed and the remaining depends on the number of days one has taken food in the mess.A student has to pay Rs.900 if she takes food for 10 days. Write a linear equation which satisfies this data.Also draw the graph for the equation.

Form the pair of linear equations in the following problems, and find their solutions (if they exist) by the elimination method: (i) If we add 1 to the numerator and subtract 1 from the denominator, a fraction reduces to 1. It becomes 1/2 if we on

Form the pair of linear equations for the following problems and find their solution by substitution method. The difference between two numbers is 26 and one number is three times the other. Find them.

Form the pair of linear equations in the following problems, and find their solutions graphically. 5 pencils and 7 pents together cost Rs 50, whereas 7 pencils and 5 pens together cost Rs 46. Find the cost of one pencil and that of one pen.