Home
Class 11
PHYSICS
If a body of mass 200 g falls a height 2...

If a body of mass 200 g falls a height 200 m and its total P.E. is converted into K.E. at the point of contact of the body with earth surface. Then what is the decrease in P.E. of the body at the contact.
`(g=10m//s^(2))`

A

900 J

B

600 J

C

400 J

D

200 J

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C

(c ) Mass of the body, m=200 g`=200xx10^(-3)`kg
Height of body, h=200 m
Potential energy, U=mgh`=200xx10^(-3)xx10xx200=400 J`
Therefore, Decrease in potential energy at the surface =400 J.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • WORK, ENERGY AND POWER

    DC PANDEY|Exercise MEDICAL ENTRANCE SPECIAL QUESTIONS|16 Videos
  • WORK, ENERGY AND POWER

    DC PANDEY|Exercise MATCH THE COLUMNS|7 Videos
  • WORK, ENERGY AND POWER

    DC PANDEY|Exercise CHECK POINT 6.3|10 Videos
  • WORK, ENERGY & POWER

    DC PANDEY|Exercise Level 2 Comprehension Based|2 Videos
  • WORK, POWER AND ENERGY

    DC PANDEY|Exercise E Integer Type Questions|11 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The body of mass 400 g slides on a rough horizontal surface. If the frictional force is 3.0 N, find a. the angle made by the contact force on te body with the vertical and b. the magnitude of the contact force. Take g=10 m/s^2

If a body of mass m is raised to height 2 R from the earth s surface, then the change in potential energy of the body is (R is the radius of earth)

A body falls from rest in the gravitational field of the earth. The distance travelled in the fifth second of its motion is (g = 10m//s^(2))

If the mass of body is M on the surface of the earth ,then its mass on the surface of the moon will be

A ball of mass 500 g falls from a height of 4 m Find the K.E. of the ball when it reaches the ground. (Take g =9.8 m/s^2 )

A ball of mass 200g falls from a height of 80 cm . If g= 10m//s^(2) , what momentum is transferred to the floor by the ball? Assume that the ball does not rebound.

Two bodies are dropped from two different building, one at a height 200m and another at a height of 150m above the ground. What will be difference in height of the bodies after they have fallen for 2s? (g=10m//s^(2))

DC PANDEY-WORK, ENERGY AND POWER-EXERCISES(TAKING IT TOGETHER)
  1. A long elastic spring is stretched by 2 cm and its potential energy is...

    Text Solution

    |

  2. A body intially at rest is falling under gravity. When it loses a grav...

    Text Solution

    |

  3. If a body of mass 200 g falls a height 200 m and its total P.E. is con...

    Text Solution

    |

  4. A stone of mass 2 kg is projected upwards with KE of 98 J. The height ...

    Text Solution

    |

  5. Mark out the correct statement(s).

    Text Solution

    |

  6. A vehicle needs an engine of 7500 W to keep it moving with a constant ...

    Text Solution

    |

  7. An engine exerts a force F=(20hati-3hatj+5hatk) N and moves with veloc...

    Text Solution

    |

  8. An object of mass m, initially at rest under the action of a constant ...

    Text Solution

    |

  9. A particle at rest on a frictionless table is acted upon by a horizont...

    Text Solution

    |

  10. The energy required to accelerate a car from 10 m/s to 20 m / s is how...

    Text Solution

    |

  11. A force F=-K(yhati+xhatj) (where K is a positive constant) acts on a p...

    Text Solution

    |

  12. Given that the displacement of the body in metre is a function of time...

    Text Solution

    |

  13. A block is attached to a spring as shown and very-very gradually lower...

    Text Solution

    |

  14. A uniform chain of length L and mass M is lying on a smooth table and ...

    Text Solution

    |

  15. An object of mass m is tied to a string of length l and a variable for...

    Text Solution

    |

  16. A particle is moving in a conservative force field from point A to poi...

    Text Solution

    |

  17. Three particles A, B and C are thrown from the top of a tower with the...

    Text Solution

    |

  18. The force required to stretch a spring varies with the distance a show...

    Text Solution

    |

  19. Kinetic energy of a particle moving in a straight line varies with tim...

    Text Solution

    |

  20. A particle is released from height H. At cartain height from the groun...

    Text Solution

    |