Home
Class 11
PHYSICS
Longitudinal stress of 1 kg//mm^(2) is a...

Longitudinal stress of `1 kg//mm^(2)` is applied on a wire. The percentage increase in length is `(Y = 10^(11) N//m^(2))`

A

0.002

B

0.001

C

0.003

D

0.01

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B

(b) Longitude strain `=("stress")/(Y)=(10^(6))/(10^(11))=10^(-5)`
Percentage increase in length `=10^(-5)xx100=0.001%`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ELASTICITY

    DC PANDEY|Exercise Match the columns|4 Videos
  • ELASTICITY

    DC PANDEY|Exercise Medical entrances s gallery|21 Videos
  • ELASTICITY

    DC PANDEY|Exercise Check point 12.3|15 Videos
  • CURRENT ELECTRICITY

    DC PANDEY|Exercise All Questions|434 Videos
  • ELECTROSTATICS

    DC PANDEY|Exercise Integer|17 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Longitudinal stress of 1" kg/mm"^(2) is applied on a wire. The percentage increase in length is (Y=10''" N/m"^(2))

A stress of 1kg//mm^(2) is applied on a wire. If the modulus of elasticity of the wire is 10^(10) "dyne"//cm^(2) , then the percentage increase in the length of the wire will be

A stress of 1 kg mm^(-2) is applied to a wire of which Young's modulus is 10^(11) Nm^(-2) and 1.1xx10^(11) Nm^(-2) . Find the percentage increase in length.

A uniform cylindrical wire is subjected to a longitudinal tensile stress of 5 xx 10^(7) N//m^(2) . Young's modulus of the material of the wire is 2 xx 10^(11) N//m^(2) . The volume change in the wire is 0.02% . The factional change in the radius is

A stress of 1 kg wt//mm^(2) is applied to a wire whose Young's modulus is 10^(12)"dyne"//cm^(2) . The percentage increase in its length is

What should be the weight suspended from the end of a steel wire 2 m in length and w mm in diameter to increase the length by 1 mm ? (Y=19xx10^(11)N//m^(2))

A brass wire of radius 0.25 mm and length 2 m is streteched by applying a force of 2 kg wt. Calculate (i) the increase in length of the wire (ii) the strain. [ Y = 9 xx 10^(10) N//m^(2)]

A stell wire of 1m long 1mm^(2) cross section area is hang from rigid end. The length of 1kg is hung from it then change in length will be (given Y = 2 xx 10^(11) N//m^(2) )

The energy stored per unit volume in copper wire, which produces longitudinal strain of 0.1% is (Y = 1.1 xx 10^(11) N//m^(2))

If a copper wire of length 0.9 m and cross section 1mm^(2) is stretched by a load of 1 kg then the extension in the wire will be (Y_(c )=1.2xx10^(11)N//m^(2) and g=10m//s^(2))

DC PANDEY-ELASTICITY-Chapter Exercise
  1. The maximum load a wire can withstand without breaking, when its lengt...

    Text Solution

    |

  2. For steel Y=2xx10^(11) Nm^(-2). The force required to double the lengt...

    Text Solution

    |

  3. Longitudinal stress of 1 kg//mm^(2) is applied on a wire. The percenta...

    Text Solution

    |

  4. The Young's modulus of a wire Y. If the energy per unit volume is E, t...

    Text Solution

    |

  5. When a force is applied at one end of an elastic wire, it produce a st...

    Text Solution

    |

  6. The young's modulus of a wire of length (L) and radius (r ) is Y. If t...

    Text Solution

    |

  7. The Young's modulus of a wire is numerically equal

    Text Solution

    |

  8. The length of an iron wire is L and area of cross-section is A. The in...

    Text Solution

    |

  9. The graph show the behaviour of a length of wire in the region for whi...

    Text Solution

    |

  10. A metal block is experiencing an atmospheric pressure of 1 xx 10^(5)N/...

    Text Solution

    |

  11. The bulk modulus of water is 2.1xx10^(9) Nm^(-2). The pressure require...

    Text Solution

    |

  12. If the Young's modulus of the material is 3 times its modulus of rigid...

    Text Solution

    |

  13. For a given material the Young's modulus is 2.4 times that of its ri...

    Text Solution

    |

  14. Mark the wrong statement

    Text Solution

    |

  15. The increase in length on stretching a wire is 0.05 %. If its poisson'...

    Text Solution

    |

  16. A spring is stretched by applying a load to its free end. The strain...

    Text Solution

    |

  17. An elastic material of Young's modulus Y is subjected to a stress S. ...

    Text Solution

    |

  18. The temperature of a wire is doubled. The Young's modulus of elasticit...

    Text Solution

    |

  19. When a pressure of 100 atmosphere is applied on a spherical ball, then...

    Text Solution

    |

  20. A 5 metre long wire is fixed to the ceiling. A weight of 10kg is hung ...

    Text Solution

    |