Find the pressure exerted below a column of water, open to the atmosphere, at depth (i) 10 m " " (ii) 30 m (Given, density of water `=1xx10^(3)kgm^(-3), g =10 ms^(-2))`
Text Solution
AI Generated Solution
To find the pressure exerted below a column of water at a given depth, we can use the hydrostatic pressure formula:
\[ P = P_0 + \rho g h \]
Where:
- \( P \) is the total pressure at depth,
- \( P_0 \) is the atmospheric pressure (approximately \( 1.013 \times 10^5 \, \text{Pa} \)),
- \( \rho \) is the density of the fluid (for water, \( \rho = 1 \times 10^3 \, \text{kg/m}^3 \)),
...
Topper's Solved these Questions
FLUID MECHANICS
DC PANDEY|Exercise Example 13.5|1 Videos
FLUID MECHANICS
DC PANDEY|Exercise Example 13.6|1 Videos
FLUID MECHANICS
DC PANDEY|Exercise Example 13.3|1 Videos
EXPERIMENTS
DC PANDEY|Exercise Subjective|15 Videos
GENERAL PHYSICS
DC PANDEY|Exercise INTEGER_TYPE|2 Videos
Similar Questions
Explore conceptually related problems
Find the pressure exerted below a column of water, open to the atmosphere, at depth (i) 5 m (ii) 20 m (Given, density of water = 1 xx 10^(3)"kg m"^(-3), g = 10 m s^(-2) )
The guage pressure exerted below a column of water, open to the earth's atmosphere at depth of 10 m is (density of water = 1000 kg/ m^3 , g = 10 m/ s^2 and 1 atm pressure = 10^5 Pa)
The pressure at a point in water is 10 N//m^(2) . The depth below this point where the pressure becomes double is (Given density of water = 10^(3) kg m^(-3) , g = 10 m s^(-2) )
The pressure acting on a submarine is 3 xx10^(5) at a certain depth. If the depth is doubled the percentage increase in the pressure acting on the submarine would be : (Assume that atmospheric pressure is 1 xx 10 ^(5) Pa density of water is 10^(3) kgm ^(-3), g - 10 ms ^(-2))
Calculate the total pressure at the bottom of a lake of depth 5.1 m (atm pressure =10^(5) P), density of water =10^(3)kg//m^(3),g=10m//s^(2)
A glass full of water has a bottom of area 20 cm^(2) , top of area 20 cm , height 20 cm and volume half a litre. a. Find the force exerted by the water on the bottom. b. Considering the equilibrium of the v , after. find the resultant force exerted by the side, of the glass on the water. Atmospheric pressure = 1.0 xx 10^(5) N//m^(2) . Density of water = 1000 kg//m^(-3) and g = 10 m//s^(2)
A body is experiencing an atmospheric pressure of 1.01xx10^(5)N//m^(2) on the surface of a pond. The body will experience double of the previous pressure if it is brought to a depth of (given density of pond water =1.03xx10^(3)kg//m^(2) , g=10m//s^(2) )
At a depth of 500 m in an ocean what is the absolute pressure? Given that the density of seawater is 1.03xx10^3 kg m^(-3) and g=10m/s^2
A vessel full of water has a bottom of area 20 cm^(2) , top of area 20 cm^(2) , height 20 cm and volume half a litre as shown in figure. (a) find the force exerted by the water on the bottom. (b) considering the equilibrium of the water, find the resultant force exerted by the sides of the glass vessel on the water. atmospheric pressure =1.0xx10^(5) N//m^(2) . density of water =1000 kg//m^(3) and g=10m//s^(2)