Home
Class 12
PHYSICS
Three consecutive resonant frequencies o...

Three consecutive resonant frequencies of a string are `90, 150` and `210 Hz`. If the length of the string is `80 cm`, what would be the seed (in `m//s`) of a transverse wave on this string ?

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
96

`(n)/(2l) sqrt((T)/(mu)) = 90`
`(n + 1)/(2l) sqrt((T)/(mu)) = 150 , (n + 2)/(2l) sqrt((T)/(mu)) = 210`
`therefore (n)/(n + 1) = (90)/(150) rArr n = 1.5`
`therefore`
`therefore (n)/(2l) sqrt((T)/(mu)) = 90 = (n)/(2l) V`
`(V)/(2l) = (90)/(n ) = (90)/(1.5) = 60`
`therefore (V)/(4l) = 30`
(b) `(3V)/(4L) = 90` and `(5V)/(4l) = 150`
and `(7V)/(4l) = 210`
(c) overtones are `1st, 2nd, 3rd`
(d) `(v)/(4 xx 0.8) = 30 rArr v = 96 m//sec`.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • WAVE ON STRING

    RESONANCE|Exercise Exercise- 2 PART III|15 Videos
  • WAVE ON STRING

    RESONANCE|Exercise Exercise- 2 PART IV|9 Videos
  • WAVE ON STRING

    RESONANCE|Exercise Exercise- 2 PART I|21 Videos
  • TRAVELLING WAVES

    RESONANCE|Exercise Exercise- 3 PART II|7 Videos
  • WAVE OPTICS

    RESONANCE|Exercise Advanced Level Problems|8 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Three resonant frequencies of a string are 90, 150 and 210 Hz. (a) Find the highest possible fundamental frequency of vibration of this string. (b) Which harmonics of the fundamental are the given frequencies ? (c) Which overtones are these frequencies ? (d) If the length of the string is 80 cm, what would be the speed of a transverse wave on this string ?

A string is stretched by a force of 40 newton. The mass of 10 m length of this string is 0.01 kg. the speed of transverse waves in this string will be

A 4.00-m long string, clamped at both ends, vibrates at 2.00 xx 10^2 Hz. If the string resonates in six segments, what is the speed of transverse waves on the string?

A stretched string resonates with a tuning fork of frequency 480 Hz, when the length of the string is 60 cm. The length of the same string required to vibrate resonantly with a tuning fork of frequency 240 Hz will be

A string 1m long is drawn by a 300 Hz vibrator attached to its end. The string vibrates in three segments. The speed of transverse waves in the string is equal to

The length, mass and tension of a string are 1000 cm, 0.01 Kg and 10 N respectively. The speed of transverse waves in the string will be -

A string is stretched betweeb fixed points separated by 75.0 cm . It observed to have resonant frequencies of 420 Hz and 315 Hz . There are no other resonant frequencies between these two. The lowest resonant frequency for this strings is

A wire, fixed at both ends is seen to vibrate at a resonant frequency of 240 Hz and also at 320 Hz. (a) What could be the maximum value of the fundamental frequency ? (b) If transverse waves can travel on this string at a speed of 40 m s t, what is its length ?

RESONANCE-WAVE ON STRING -Exercise- 2 PART II
  1. A certain transverse sinusoidal wave of wavelength 20 cm is moving in ...

    Text Solution

    |

  2. Figure shows a string of linear mass density 1.0 g//cm on which a wave...

    Text Solution

    |

  3. A wire of 9.8 xx 10^(-3) kg per meter mass passes over a fricationless...

    Text Solution

    |

  4. A uniform rope of elngth l and mass m hangs vertically from a rigid su...

    Text Solution

    |

  5. A non-uniform rope of mass M and length L has a variable linear mass d...

    Text Solution

    |

  6. A man gerates a symmetrical pulse in a strin by moving his hand up and...

    Text Solution

    |

  7. A uniform horizontal rod of length 40 cm and mass 1.2 kg is supported ...

    Text Solution

    |

  8. A string of length 'l' is fixed at both ends. It is vibrating in its 3...

    Text Solution

    |

  9. A string of mass 'm' and length l, fixed at both ends is vibrating in ...

    Text Solution

    |

  10. A travelling wave of amplitude 5 A is partically reflected from a boun...

    Text Solution

    |

  11. A 50 cm long wire of mass 20 g supports a mass of 1.6 kg as shown in f...

    Text Solution

    |

  12. A 1 m long rope, having a mass of 40 g, is fixed at one end and is tie...

    Text Solution

    |

  13. In an experiment of standing waves, a string 90 cm long is attached to...

    Text Solution

    |

  14. Three consecutive resonant frequencies of a string are 90, 150 and 210...

    Text Solution

    |

  15. A steel wire of length 1m, mass 0.1kg and uniform cross-sectional area...

    Text Solution

    |

  16. A wire having a linear density of 0.05 gm//c is stretched between two...

    Text Solution

    |

  17. Figure shows a string stretched by a block going over a pulley. The st...

    Text Solution

    |

  18. Figure shows an aluminium wire of length 60 cm joined to a steel wire ...

    Text Solution

    |

  19. A metallic wire with tension T and at temperature 30^(@)C vibrates wit...

    Text Solution

    |