Home
Class 12
PHYSICS
A 27 mW laser beam has a cross-section...

A 27 mW laser beam has a cross-sectional maximum electric field in this electromagnetic wave is given by :
[Given permittivity of space `in_(0) = 9 xx 10^(12)` SI units, Speed of light `c= 3 xx 10^(8) m//s`]

A

2kV/m

B

0.7kV/m

C

1kV/m

D

1.4 kV/m

Text Solution

Verified by Experts

Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • JEE MAINS

    JEE MAINS PREVIOUS YEAR|Exercise Chemistry|1 Videos
  • JEE MAIN 2024 ACTUAL PAPER

    JEE MAINS PREVIOUS YEAR|Exercise Question|522 Videos
  • JEE MAINS 2020

    JEE MAINS PREVIOUS YEAR|Exercise PHYSICS|246 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The magnetic field in a plane electromagnetic wave is given by: By=12 xx 10^(-8) sin (1.20 xx 10^7z+3.60 xx 10^(15)t)T. Calculate the Speed. of the wave

The magnetic field of an electromagnetic wave is given by 3 xx 10^(-7) sin (10^(3) x + 6.28 xx 10^(12)t ). The wave length of the electromagnetic wave is

Electric field of an electromagnetic wave travelling in vacuum is given by E = 20 sin ( kx - 6 xx 10^(8 ) t) what should the value of k in SI units ?

The magnetic field in a plane electromagnetic wave is given by B_(y) = 2 xx 10^(-7) sin (0.5 xx 10^(3)x + 1.5 xx 10^(11) t) . This electromagnetic wave is

Electric field in plane electromagnetic wave is given by E=50sin(500x-10xx10^(10)t)V//m The velocity of electromagnetic wave in this medium is : (Given C= speed of light in vacuum)

The electric field portion of an electromagnetic wave is given by ( all variables in SI units) E=10^(-4) sin (6xx10^(5)t -0.01x) The. Frequency (f) and the speed (v) of electromagnetic wave are