Home
Class 11
PHYSICS
A body of mass 1 kg is thrown upwards wi...

A body of mass `1 kg` is thrown upwards with a velocity `20 ms^(-1)`. It momentarily comes to rest after attaining a height of `18 m`. How much energy is lost due to air friction? `(g = 10 ms^(-2))`

A

`20 J`

B

`30 J`

C

`40 J`

D

`10 J`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
`(1)`

Intial velocity `u = 20 m /s, m = 1 kg`
Kinetic energy = maximum potential energy
Initial kinetic energy = `1/2 xx 1 xx 20^(2) = 200 J`
`Mgh(max) = 200 J`
`therefore h = 20 m`. The height travelled by the body, h. = 18m `Rightarrow` Energy lost =` 200 J - 1 xx10 xx18 J = 20J`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • WORK , ENERGY & POWER

    NARAYNA|Exercise EXERCISE IV|43 Videos
  • WORK , ENERGY & POWER

    NARAYNA|Exercise EXERCISE -II (H.W)|75 Videos
  • WAVES

    NARAYNA|Exercise Exercise-IV|56 Videos
  • WORK POWER AND ENERGY

    NARAYNA|Exercise Level-VI (Integer)|12 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A body of mass 10 kg initially at rest acquires velocity 10 ms^(-1) . What is the work done ?

An object moving with a velocity of 50 ms^(-1) comes to rest after 20 s. What is its initial velocity ?

A particle of mass 2 kg is projected vertically upward with a velocity of 20 m/s . It attains maximum height of 17 m. The loss in mechanical energy due to air drag is (g = 10 ms^-2 )

A body of mass 500 g is thrown upwards with a velocity 20 ms^-1 and reaches back to the surface of a planet after 20 sec . Then the weight of the body on that planet is (Assume g to be constant) xN. Find x.

A stone of mass 1 kg is thrown with a velocity of 20ms^(-1) across the frozen surface of a lake and it comes to rest after travelling a distance of 50m. What is the magnitude of the force opposing the motion of the stone?

A stone of 1kg is thrown with a velocity of 20 ms^(-1) across the frozen surface of lake and comes to rest after travelling a distance of 50m . What is the force of friction between the stone and the ice?

A stone of 1 kg is thrown with a velocity of 20ms^(-1) across the frozen surface of a lake and comes to rest after travelling a distance of 50 m. What is the force of friction between the stone and the ice ?

A stone of mass 500g is thrown with a velocity of 20ms^(-1) across the frozen surface of a lake. It comes to rest after travelling a distance of 10*1km . Calculate force of friction between the stone and frozen surface of lake.

NARAYNA-WORK , ENERGY & POWER -EXERCISE -III
  1. A body of mass 1 kg is thrown upwards with a velocity 20 ms^(-1). It m...

    Text Solution

    |

  2. An explosion blows a rock into three parts. Two parts go off at right ...

    Text Solution

    |

  3. A body of mass 1 kg is thrown upwards with a velocity 20 ms^(-1). It m...

    Text Solution

    |

  4. An engine pumps water continously through a hose. Water leave the hose...

    Text Solution

    |

  5. A block of mass m attached in the lower and vertical spring The spring...

    Text Solution

    |

  6. A rain drop with radus 1.5 mm falls from a cloud at a height 1200 m fr...

    Text Solution

    |

  7. A ball moves on a frictionless inclined table without slipping. The wo...

    Text Solution

    |

  8. A cord is used to lower vertically a block of mass M through a distanc...

    Text Solution

    |

  9. A child's spring gun when fired vertically sends the ball to a height ...

    Text Solution

    |

  10. A ball of 1 kg drops vetically on to the floor with a speed of 25 m s^...

    Text Solution

    |

  11. Consider the following statement. When jumping from some height, you s...

    Text Solution

    |

  12. A body of mass M at rest explodes into three pieces, two of which of m...

    Text Solution

    |

  13. The potential energy of a particle in a certain field has the form U=a...

    Text Solution

    |

  14. A ball moving with velocity 2 ms^(-1) collides head on with another st...

    Text Solution

    |

  15. An engine pumps water through a hose pipe. Water passes through the pi...

    Text Solution

    |

  16. A particle of mass M starting from rest undergoes uniform acceleration...

    Text Solution

    |

  17. Two sphere A and B of masses m(1) and m(2) respectivelly colides. A is...

    Text Solution

    |

  18. When the KE of a particle is increased by 300%, the momentum of the bo...

    Text Solution

    |

  19. The potential energy of a system increased if work is done

    Text Solution

    |

  20. A body projected vertically from the earth reaches a height equal to e...

    Text Solution

    |