Home
Class 12
CHEMISTRY
1 mole of ice at 0^(@)C and 4.6 mm Hg pr...

`1` mole of ice at `0^(@)C` and `4.6 mm Hg` pressure is converted to water vapour at a constant temperature and pressure. Find `Delta H` and `Delta E` if the latent heat of fusion of ice is `80 cal//g` and latent heat of vaporisation of liquid water at `0^(@)C` is `596 cal//g` and the volume of ice in comparison to that of water (vapour) in neglected.

Text Solution

Verified by Experts

No. of mole `=1 "mole"`
`T=273 K`
`Pv=nRT`
`(4.6)/(760)v=1xx0.0821xx273`
`v=3699 "lit"~~[3700 "lit"]`
latent heat of fusion `= 80 cal//gram` Latent heat of vaporisation`=596 cal //"gram"`
`Delta H=80xx18+596xx18[80+596]xx18`
`Delta H=12168 cal`
`Delta H=Delta E+P[V_(2)-V_(1)]`
`12168=Delta E+(4.6)/(760)[3699]xx24.24`
`rArr Delta E=12168-(4.6)/(760)xx3699xx24.24`
`=12168-542.72=11625.28 cal`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • THERMODYNAMICS

    RESONANCE|Exercise A-1|1 Videos
  • THERMODYNAMICS

    RESONANCE|Exercise A-2|1 Videos
  • THERMODYNAMICS

    RESONANCE|Exercise exercise-3 part-III Advanced level Solutions (STAGE-II)|45 Videos
  • TEST SERIES

    RESONANCE|Exercise CHEMISTRY|50 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

If latent heat of fusion of ice is 80 cals per g at 0^(@), calculate molal depression constant for water.

The amount of heat required to raise the temperature of 75 kg of ice at 0°C to water at 10°C is (latent heat of fusion of ice is 80 cal/g, specific heat of water is 1 cal/g °C)

RESONANCE-THERMODYNAMICS-MISCELLANEOUS SOLVED EXAMPLES
  1. Find (in terms of 'a') the amount of energy required to raise the temp...

    Text Solution

    |

  2. A thermally isolated vessel contains 100g of water at 0^(@)C. When air...

    Text Solution

    |

  3. Work done in expansion of an ideal gas from 4 litre to 6 litre against...

    Text Solution

    |

  4. 1 mole of ice at 0^(@)C and 4.6 mm Hg pressure is converted to water v...

    Text Solution

    |

  5. For Ag, bar(C)(p)(JK^(-1)mol^(-1)) is given by 24+0.006 T. Calculate D...

    Text Solution

    |

  6. Calculate the amount of heat evolved during the complete combustion o...

    Text Solution

    |

  7. For the equation C("diamond")+2H(2)(g)rarrCH(4)(g) DeltaH(1) , C(g)+5H...

    Text Solution

    |

  8. The standard molar enthalpies of formation of cyclohexane (l) and benz...

    Text Solution

    |

  9. Following graph shows a single stange expansion process, then workdone...

    Text Solution

    |

  10. A sample of 2 kg of helium (assumed ideal) is taken through the proces...

    Text Solution

    |

  11. In an isothermal expansion of a gaseous sample the correct relation is...

    Text Solution

    |

  12. One mole of an ideal mono-atomic gas is caused to go through the cycle...

    Text Solution

    |

  13. A certain mass of gas expanded from ( 1L, 10 atm) to (4 L, 5 atm) agai...

    Text Solution

    |

  14. One mole of an ideal monoatomic gas expands isothermally against const...

    Text Solution

    |

  15. For a perfectly crystaline solid C(p.m)=aT^(3) , where a is constant. ...

    Text Solution

    |

  16. Given the following data {:("Substance",DeltaH^(@)(KJ//mol),S^(@)(J/...

    Text Solution

    |

  17. If Delta H(f)^(@) for Ag^(+) (infinitely diluted), NO(3)^(-) (infinite...

    Text Solution

    |

  18. What is the work done against the atmosphere when 25 grams of water va...

    Text Solution

    |