Home
Class 12
CHEMISTRY
One mole of an ideal diatomic gas (C(v) ...

One mole of an ideal diatomic gas `(C_(v) =5 cal)` was transformed from initial `25^(@)` and `1 L` to the state when temperature is `100^(@)` C and volume `10` L. The entropy change of the process can be expressed as (`R=2` calories /mol/K)

A

`3 "In" (298)/(373) + 2 "In" 10`

B

`5 "In" (373)/(298) + 2 "In"10`

C

`7 "In" (373)/(298) + 2 "In" (1)/(10)`

D

`5 "In" (373)/(298) + 2 "In"( 1)/(10)`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B

`DeltaS = nC_(v) "In" ((T_(f))/(T_(i))) + nR "In" ((V_(f))/(V_(i))) = (5)/(2) xx 2 "In" (373)/(298) + 2 "In"10`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • THERMODYNAMICS

    RESONANCE|Exercise exercise-2 Part:(II): Single and Double value integer type|13 Videos
  • THERMODYNAMICS

    RESONANCE|Exercise exercise-2 Part:(III): One or more than one options correct|10 Videos
  • THERMODYNAMICS

    RESONANCE|Exercise exercise-3 Part:(III) : Match the column|3 Videos
  • TEST SERIES

    RESONANCE|Exercise CHEMISTRY|50 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

One mole of an ideal diatomic gas (C_(v)=5cal) was transformed form initial 25^(@)C and 1L to the state when the temperature is 100^(@)C and volume 10L. The entropy change of the process can be express as: (R=2cal//mol//K)

One mole of an ideal diatomic gas (C_(v) =5 cal) was transformed from initial 25^(@) and 1 L to the state when temperature is 100^(@) C and volume 10 L. Then for this process(R= 2 "calories" //"mol"//K" )(take calories as unit of energy and kelvin for temp)

One mole of an ideal diatomic gas (C_(v)=5 cal K^(-1) "mole"^(-1)) chagre its state from state 1 (27^(@) C 1 L) to state 2 (127^(@) C, 10L) . For this process, which of the following is (are) correct? (Given : R=2 cal K^(-1) "mole"^(-1))

The temperature and pressure of one mole of an ideal monoatomic gas changes from 25^(@) C and 1 atm pressure to 250^(@) C and 25 atm. Calculate the change in entropy for the process.

Three moles of an ideal gas (C_(v,m) = 12.5 J K^(-1) mol^(-1)) are at 300 K and 5 dm^(3) . If the gas is heated to 320K and the volume changed to 10 dm^(3) , calculate the entropy change.

When 1 mole of an ideal gas at 20 atm pressure and 15 L volume expands such that the final pressure becomes 10 atm and the final volume becomes 60 L. Calculate entropy change for the process (C_(p.m)=30.96 J "mole"^(-1) K^(-1))

When 5 moles of an ideal gas is expanded at 350 K reversibly from 5 L to 40 L, then the entropy change for the process is (R = 2 cal mol^(-1) K^(-1))

RESONANCE-THERMODYNAMICS-exercise-2 Part:(I) :Only one option correct
  1. If a refrigerator's door is opened , then we get

    Text Solution

    |

  2. Which of the following statement (s) is correct? Statement-I: The en...

    Text Solution

    |

  3. During winters , moisture condenses in the form of dew and can be seen...

    Text Solution

    |

  4. Which of the following option the first compound has less entropy than...

    Text Solution

    |

  5. Select the correct statenent (s) : S(1) : AICI(3) when dissolve in H...

    Text Solution

    |

  6. When CH(3)OH(l) is mixed in water:

    Text Solution

    |

  7. Although graphite is thermodynamically most stable allotrope of Carbon...

    Text Solution

    |

  8. Isoentropic process is

    Text Solution

    |

  9. According to third law of thermodynamics

    Text Solution

    |

  10. One mole of an ideal diatomic gas (C(v) =5 cal) was transformed from i...

    Text Solution

    |

  11. By how much does the entropy of 3 mole of an ideal gas change in goin...

    Text Solution

    |

  12. For a perfectly crystalline solid C(p.m.)=aT^(3)+bT,where a and b cons...

    Text Solution

    |

  13. The hydrolysis of Adienosine triphisphate [ATP] to give adienosine dip...

    Text Solution

    |

  14. Select correct statements: S(1) : For every chemical reaction at equ...

    Text Solution

    |

  15. Combustion of sucrose is used by aerobic organisms for providing energ...

    Text Solution

    |

  16. Given the following data: {:("Substance", DeltaH^(@)"(KJ//mol)", S^(...

    Text Solution

    |

  17. For the hypothetical reaction A(2)(g) + B(2)(g) hArr 2AB(g) If Delt...

    Text Solution

    |

  18. NH(4)CI(s) + aq rarr NH(4)^(+)(aq) + CI^(-1)(aq) DeltaH=+15.1 KJ mol...

    Text Solution

    |