Home
Class 12
PHYSICS
A block of mass 1 kg is stationary with ...

A block of mass 1 kg is stationary with respect to a conveyor belt that is accelerating with `1 m//s ^(2)` upwards at an angle of `30^(@)` as shown in figure. Contact force between the block & belt is 3.5x. What is the value of x ?

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
1 kg

For constant velocity
`T = mg " " ……(1)`
`T = gsin theta + mg cos theta" "……..(2)`
From (1) & (2)
`mg = g sin theta + mg cos theta`
`m = sin theta + mcos theta`
`= (3)/(5)+(1)/(2)xx(4)/(5)=1kg`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • REVIEW TEST

    VIBRANT|Exercise PART - II : PHYSICS|262 Videos
  • TEST PAPERS

    VIBRANT|Exercise PART - II : PHYSICS|56 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A block of mass 1 kg is stationary with respect to a conveyer belt that is accelerating with 1 m//s^(2) upwards at an angle of 30^(@) as shown in figure. Which of the following is // are correct?

A block of mass 1 kg is stationary with respect to a converyor belt that is accelerationg with 1 m//s^(2) upward at an angle of 30^(@) as shown in figure . Which of the following statement (s) is /are correct ? (g=10m//s^(2))

Figure shows a man of mass 55 kg standing stationary with respect to a horizontal conveyor belt that is accelerating with 1m s^(-2) . The net force acting on the man is

A man of mass 65kg is standing stationary with respect to a conveyor belt which is accelerating with 1m//s^(2) . if mu_(s) is 0.2 the net force on the man and the maximum acceleration of the belt so that the man is stationary relative to the belt are (g =10 m//s^(2)) .

Figure shown a man standing stationary with respect to a horizontal converyor belt that is accelerationg with 1m//s^(-2) . What is the net force on the man?If the coefficient of ststic friction between the man's shoes and the belt is 0.2 upto what maximum acceleration of the belt can the man continue to be stationary relative to the belt? Mass of the man = 65kg (g =9.8m//s^(2))

Figure shows a man standing stationary with respect to a horizontal conveyer belt that is accelerating with 1 ms^(-2) What is the net force on the man? (Mass of the man = 65 kg)

Find the contact force between the block and acceleration of the blocks as shown in figure.

A block of mass m is stationary with respect to a rough wedge as shown in figure. Starting from rest in time t, (m=1 kg, theta=30^(@) , a=2ms^(-2) , t=4s) work done on block

VIBRANT-REVIEW TEST-PART - II : PHYSICS
  1. In the figure, what should be mass m so that block A slide up with a c...

    Text Solution

    |

  2. In figure shown, both blocks are released from rest. Find the time to ...

    Text Solution

    |

  3. A block of mass 1 kg is stationary with respect to a conveyor belt tha...

    Text Solution

    |

  4. A man of mass 50 kg is pulling on a plank of mass 100 kg kept on a smo...

    Text Solution

    |

  5. What should be minimum value of F so that 2 kg slides on ground but 1k...

    Text Solution

    |

  6. A particle has initial A particle has initial velocity 10m//s. It move...

    Text Solution

    |

  7. At a certain moment of time the angle between velocity and the acceler...

    Text Solution

    |

  8. If the resultant of three forces vec(F)(1)=phat(i)+3hat(j)-hat(k),vec(...

    Text Solution

    |

  9. Two particle A and B projected along different directions from the sam...

    Text Solution

    |

  10. A block of weight 9.8N is placed on a table. The table surface exerts...

    Text Solution

    |

  11. A block is thrown with a velocity of 2m//s^(-1) (relative to ground) o...

    Text Solution

    |

  12. For the two blocks initially at rest as shown, under constant external...

    Text Solution

    |

  13. A particle has a rectilinear motion and the figure gives its displacem...

    Text Solution

    |

  14. Let S1 = frame of reference at rest. S2 = frame of reference at cons...

    Text Solution

    |

  15. Consider an object at point P along each trajectory shown in column-I ...

    Text Solution

    |

  16. For a particle moving along x-axis, velocity-time graph is as shown in...

    Text Solution

    |

  17. The coefficient of friction between the flat bed of the truck and the ...

    Text Solution

    |

  18. A man holds his umbrella vertically upward while walking due west with...

    Text Solution

    |

  19. A particle moves in a straight line with an acceleration a ms^(-2) at ...

    Text Solution

    |

  20. A man pulls himself up the 15^(@) incline by the method shown. If the ...

    Text Solution

    |