Home
Class 12
PHYSICS
What should be minimum value of F so tha...

What should be minimum value of F so that 2 kg slides on ground but 1kg does not slide on it? `[g = 10m/sec^(2)]`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
2

`(m_(1)-2m_(2)//2m_(2))g`
Initially 2T = `m_(1)g`
After string is cut
`T - m_(2) g =m_(2)a`
`(m_(1)g)/(2)-m_(2)g=m_(2)a`
`g. ((m_(1)-2m_(2)))/(2m_(2))=a`
`m_(1)=6" and "m_(2) = 2.5`
then `a = 2ms^(-2)`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • REVIEW TEST

    VIBRANT|Exercise PART - II : PHYSICS|262 Videos
  • TEST PAPERS

    VIBRANT|Exercise PART - II : PHYSICS|56 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

What should be the maximum value of M so that the 4 kg block does not slip over the 5 kg block : (Take g=10 m//s^(2) )

Initially, both the blocks are at rest on horizontal surface as shown in the figure. Find the minimum value of force F in (N) so that sliding starts between the blocks (g=10ms^(-2))

Two blocks of mass 4kg and 2kg are connected by a heavy string and placed on rough horizontal plane. The 2 kg block is pulled with a constant force F. the coefficent of friction between the blocks and the ground is 0.5. what is the value of F so that tension in the string is constant throughout the length? (g=10m//s^(2))

A system of two blocks is shown in figure. Friction coefficient between 5 kg and 10 kg block is mu=0.6 and between 10 kg and ground is mu=0.4 What will be the maximum value of force F applied at the lower block so that 5 kg block does not slip w.r.t. 10 kg . (g=10m//sec^(2)). The force applied at the upper block is having fixed magnitude of 80 N (both forces start to act simultaneously)

Initially spring is in natural length and block of mass m is released from rest what should be the minimum value of M (in kg) to just move the 2kg block. If this minimum value is (x)/(8) kg. Find x

A stress of 10^(6) N//m^(2) is required for breaking a material. If the density of the material is 3 xx 10^(3) Kg//m^(3) , then what should be the minimum length of the wire made of the same material so that it breaks by its own weight (g = 10m//s^(2))

Two smooth blocks of same mass are connected by an inextensible and massless string which is passing over a smooth pulley are kept in a lift is going down with acceleration 'a' as shown in the fig What should be the value of a (in m//s^(2)) so that acceleration of block A w.r.t. ground will be minimum? (g=10m//s^(2))

A block is rotating in contact with vertical wall (rotor) as shown. Find the minimum value of omega so that the block does not slide down.

VIBRANT-REVIEW TEST-PART - II : PHYSICS
  1. A block of mass 1 kg is stationary with respect to a conveyor belt tha...

    Text Solution

    |

  2. A man of mass 50 kg is pulling on a plank of mass 100 kg kept on a smo...

    Text Solution

    |

  3. What should be minimum value of F so that 2 kg slides on ground but 1k...

    Text Solution

    |

  4. A particle has initial A particle has initial velocity 10m//s. It move...

    Text Solution

    |

  5. At a certain moment of time the angle between velocity and the acceler...

    Text Solution

    |

  6. If the resultant of three forces vec(F)(1)=phat(i)+3hat(j)-hat(k),vec(...

    Text Solution

    |

  7. Two particle A and B projected along different directions from the sam...

    Text Solution

    |

  8. A block of weight 9.8N is placed on a table. The table surface exerts...

    Text Solution

    |

  9. A block is thrown with a velocity of 2m//s^(-1) (relative to ground) o...

    Text Solution

    |

  10. For the two blocks initially at rest as shown, under constant external...

    Text Solution

    |

  11. A particle has a rectilinear motion and the figure gives its displacem...

    Text Solution

    |

  12. Let S1 = frame of reference at rest. S2 = frame of reference at cons...

    Text Solution

    |

  13. Consider an object at point P along each trajectory shown in column-I ...

    Text Solution

    |

  14. For a particle moving along x-axis, velocity-time graph is as shown in...

    Text Solution

    |

  15. The coefficient of friction between the flat bed of the truck and the ...

    Text Solution

    |

  16. A man holds his umbrella vertically upward while walking due west with...

    Text Solution

    |

  17. A particle moves in a straight line with an acceleration a ms^(-2) at ...

    Text Solution

    |

  18. A man pulls himself up the 15^(@) incline by the method shown. If the ...

    Text Solution

    |

  19. A car is climbing the hill of slope theta(1) = 53^(@) at a constant sp...

    Text Solution

    |

  20. A body is projected up along the rough inclined plane from the bottom ...

    Text Solution

    |