Home
Class 12
PHYSICS
The coefficient of friction between the ...

The coefficient of friction between the flat bed of the truck and the crate it carries is 0.30. Determine the minimum stopping distance s, which the truck can have from a speed of 70 km/h with constant deceleration if the carate is not to slip forward. What is `(S)/(13)`?

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
3

`vec(v)_(m)=vec(v)_(r )-vec(r )_(m)impliesv_(m)=sqrt(v_(r )^(2)+v_(m)^(2)+2v_(r )v_(m)cos60^(@))` and `phi =tan^(-1)[v_(m)sin60^(@))//(v_(r)+v_(m)cos60^(@))]` where `v_(m)=1.5m//sec` and `v_(r )=3m//sec`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • REVIEW TEST

    VIBRANT|Exercise PART - II : PHYSICS|262 Videos
  • TEST PAPERS

    VIBRANT|Exercise PART - II : PHYSICS|56 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The coefficient of static friction between the bodies A and B is 0.30. Determine minimum stopping distance that the body A can have from a speed of 70 km/h with constant deceleration if the body B is not to slip forward

A block of mass m height 2h and width 2b rests on a flat car which moves horizontally with constant acceleration a as shown in figure. Determine a. the value of the acceleration at which slipping of the block on the car starts, if the coefficient of friction is mu . b. the value of the acceleration at which block topples about A , assuming sufficient friction to prevet slipping and c. the shortest distance in which it can be stopped from a speed of 20 ms^(-1) with constant deceleration so that the block is not disturbed. The following data are given b=0.6 m, h=0.9 mu=0.5 and g=10ms^(-2)

Coefficient of friction between the flat bad of the truck and crate are mu = 0.8 and mu_(k) = 0.7 . The coefficient of kinetic friction between the truck tires and the road surface is 0.9 .If the truck stops from an initial speed of 15 m//s with maximum braking (wheels skidding). Determine where on the bed the crate finally comes to rest. (take g = 10 m//s^(2))

The coefficient of friction between the ground and the wheels of a car between the ground and the wheels of acar moving on a horizontal road is 0.5 If the car starts from rest , what is the minimum distance in which it can acquire a speed of 72 km // h ? take g = 10 ms^(-2) .

The coefficient of static friction between a small coin and the surface of a turntable is 0.30 . The turntable rotates at 2 rad s^(-1) . What is maximum distance from the centre of the turntable at which the coin will not slide ?

[" The coefficient of "],[" friction between car "],[" wheels and a road is "],[0.5" .The least "],[" distance in which the "],[" car can accelerate "],[" from rest to "72kmph],[" is "(g=10m/s^(2))]

The conveyed belt is moving at 4m//s the coefficient of static friction between the conveyed belt and the 10kg package Bis mu_(s)=0.2 determine the shortest time in which the belt can be stopped so the the package does not slide on the belt

A 30 kg mass is intially at rest on floor of a truck . The coefficient of static friction between the mass and the floor of truck in 0.3 and coefficient of kinetic friction is 0.2 . Intially the truck is travelling due east at constant speed.Find the magnitude and direction of the friction force acting on the mass , if : (take g = 10 m//s^(2)) (a) the truck acdceleration at 1.8 m//s^(2) eastward (b) the truck acdceleration at 3.8 m//s^(2) westward

A car starts from rest to cover a distance s. the coefficient of friction between the road and the tyres is mu . The minimum time in which the car can cover the distance is proportional to

VIBRANT-REVIEW TEST-PART - II : PHYSICS
  1. Consider an object at point P along each trajectory shown in column-I ...

    Text Solution

    |

  2. For a particle moving along x-axis, velocity-time graph is as shown in...

    Text Solution

    |

  3. The coefficient of friction between the flat bed of the truck and the ...

    Text Solution

    |

  4. A man holds his umbrella vertically upward while walking due west with...

    Text Solution

    |

  5. A particle moves in a straight line with an acceleration a ms^(-2) at ...

    Text Solution

    |

  6. A man pulls himself up the 15^(@) incline by the method shown. If the ...

    Text Solution

    |

  7. A car is climbing the hill of slope theta(1) = 53^(@) at a constant sp...

    Text Solution

    |

  8. A body is projected up along the rough inclined plane from the bottom ...

    Text Solution

    |

  9. If a point moves in a straigth line in such a manner that its retardat...

    Text Solution

    |

  10. Mark the correct statements:

    Text Solution

    |

  11. Figure shows position-time graph of two cars A and B.

    Text Solution

    |

  12. A football is rolling down a hill of unknown shape. The speed of the f...

    Text Solution

    |

  13. The following figure shows the velocity time graph of a body. Accordin...

    Text Solution

    |

  14. The acceleration (a) of moving particle varies with displacement accor...

    Text Solution

    |

  15. The initial velocity of a particle is u (at t = 0) and the acceleratio...

    Text Solution

    |

  16. Two projectiles are thrown simultaneously in the same plane from the s...

    Text Solution

    |

  17. Two projectivles are thrown simultaneously in the same plane from the ...

    Text Solution

    |

  18. At t=0 a projectile is fired from a point O (taken as origin) on the g...

    Text Solution

    |

  19. At t=0 a projectile is fired from a point O (taken as origin) on the g...

    Text Solution

    |

  20. A body is projected at an angle 60^(@) with the horizontal ground with...

    Text Solution

    |