Home
Class 12
PHYSICS
The blocks A and B shown in figure have ...

The blocks A and B shown in figure have masses `M_A=5kg` and `M_B=4kg`. The system is released from rest. The speed of B after A has travelled a distance `1m` along the incline is

A

`(sqrt(3))/(2)sqrt(g)`

B

`(sqrt(3))/(4)sqrt(g)`

C

`sqrt(g)/(2sqrt(3))`

D

`sqrt(g)/(2)`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
D

For minimum required speed at A to reach B
By energy conservation `(1)/(2) mv^(2) = mgh implies (1)/(2) xxmxxv^(2)=mxxgxx320impliesv=80m//s`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • REVIEW TEST

    VIBRANT|Exercise PART - II : PHYSICS|262 Videos
  • TEST PAPERS

    VIBRANT|Exercise PART - II : PHYSICS|56 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Consider the situation as shown in the figure. The system is released from rest. Find the speed of m when it has traveled a distance d on a rough surface.

In the arrangement shown in figure m_(A)=4.kg and m_(B)=1.0kg . The system is released from rest and block B is found to have a speed 0.3m//s after it has descended through a distance of 1.m find the coefficient of friction between the block and the table. Neglect friction elsewhere. (Take g=10 m//s^(2) ). .

Blocks A and B shown in the figure are having equal masses m. The system is released from rest with the spring unstretched. The string between A and ground is cut, when there is maximum extension in the spring. The acceleration of centre of mass of the two blocks at this instant is

In the arrangement shown in figure m_(A) = 4.0 kg and m_(B) = 1.0 kg. The system is released from rest and block B is found to have a speed 0.3 m/s after it has descended through a distance of 1m. Find the coefficient of friction between the block and the table. Neglect friction elsewhere. (Take g = 10 m/ s^(2) )

A block of mass M is placed on the top of a bigger block of mass 10 M as shown in figure. All the surfaces are frictionless. The system is released from rest, then the distance moved by the bigger block at the instant the smaller block reaches the ground :

A block A (mass 4M) is placed on the top of a wedge block B of base length l (mass=20M) as shown in figure. When the system is released from rest. Find the distance moved by the block B till the block A reaches ground Assume all surfaces are frictionless.

Two blocks of mass M and 2M are connected to the two ends of a light, inextensible string passing over an ideal pulley as shown in figure. The system is released from rest. (a) One second after the system is released, a particle of mass M hits the block of mass M and sticks to it. The particle hits the block with a speed of 10 m/s while travelling downward. Find the total distance travelled by block of mass 2M after it is released. (b) One second after the system is released, a particle of mass 2M hits the block of mass M and sticks to it. The particle hits the block with a speed of 10 m/s while travelling in upward direction. Find distance travelled by the block of mass 2M after it is released to the time it comes to rest for the first time (g = 10 m//s)^(2)

The system shown in figure is held at rest. The boxes A and B have masses of 100 kg and 200 kg respectively. The inclined planes are smooth and long enough. The boxes are released to move. Find the speed (cm/s) of 100 kg box after it had travelled a distance of 6 cm.

In the system shown in fig, mass of the block is m_(1) = 4 kg and that of the hanging particle is m_(2) = 1 kg. The incline is fixed and surface is smooth. Block is initially held at the top of the incline and the particle hangs a distance d = 2.0 m below it. [Assume that the block and the particle are on same vertical line in this position]. System is released from this position. After what time will the distance between the block and the particle be minimum ? Find this minimum distance. [ g = 10 m//s^(2) .]

VIBRANT-REVIEW TEST-PART - II : PHYSICS
  1. The blocks A and B shown in figure have masses MA=5kg and MB=4kg. The ...

    Text Solution

    |

  2. In (x-y) plane motion of particle it's (x-y) coordinate depends on tim...

    Text Solution

    |

  3. Three forces of magnitude 10N are acting on a block of mass 2 kg at 12...

    Text Solution

    |

  4. Find int(0)^(1)picos((pi)/(2)t)dt=?

    Text Solution

    |

  5. During displacement of a body two forces are acting on it simultaneous...

    Text Solution

    |

  6. Resultant of two forces when angle between them is 60^(@) is 6 Newton ...

    Text Solution

    |

  7. Force vec(F)=(4sqrt(2hat(i))+3sqrt(2)hat(j)) acting on a body so that ...

    Text Solution

    |

  8. Two forces 10 N and 15 N are acting on a body then which cannot be the...

    Text Solution

    |

  9. If acceleration of particle changing with time is a = (4t-2) m//s^(2) ...

    Text Solution

    |

  10. Young modulus of steel is 3 xx 10^(11) N//m^(2). When expressed in C.G...

    Text Solution

    |

  11. If momentum P, area A and time T are selected as fundamental quantitie...

    Text Solution

    |

  12. Two forces are acting on body vec(F)(1)=-(50-t^(2))hat(j) Newton and v...

    Text Solution

    |

  13. In the given velocity v//s position graph find acceleration at x = 2m

    Text Solution

    |

  14. Select correct statements

    Text Solution

    |

  15. If x = (4t^(2)+2) any y = 2t, then find ((dx)/(dy)) at t = 2 sec. (x i...

    Text Solution

    |

  16. Which of the following cannot be the group of fundamental quantities. ...

    Text Solution

    |

  17. Statement-1 : Using dimensional analysis we can drive only those formu...

    Text Solution

    |

  18. If side length of cube changing at 0.1mm//sec. Then what will be rate ...

    Text Solution

    |

  19. During one dimensional motion on x-axis Velocity time graph for partic...

    Text Solution

    |

  20. During one dimensional motion on x-axis Velocity time graph for partic...

    Text Solution

    |

  21. During one dimensional motion on x-axis Velocity time graph for partic...

    Text Solution

    |