Home
Class 12
PHYSICS
In a double slit experiment ,the separat...

In a double slit experiment ,the separation between the slits is `d=0.25cm` and the distance of the screen `D=100`cm from the slits .if the wavelength of light used in `lambda=6000Å`and `I_(0)`is the intensity of the central bright fringe.the intensity at a distance `x=4xx10^(-5)`in form the central maximum is-

A

`I_(0)`

B

`I_(0)//2`

C

`3I_(0)//4`

D

`I_(0)//3`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • WAVE OPTICS

    DC PANDEY|Exercise For JEE Advanced Only one option is correct|23 Videos
  • WAVE OPTICS

    DC PANDEY|Exercise For JEE Advanced B. More than one option is correct|5 Videos
  • WAVE OPTICS

    DC PANDEY|Exercise medical entrances|42 Videos
  • SOLVED PAPERS 2018

    DC PANDEY|Exercise JIPMER|22 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

In a double slit experiment, the separation between the slits is d = 0.25 cm and the distance of the screen D = 100 cm from the slits. If the wavelength of light used is lambda = 6000 Å and I_(0) is the intensity of the central bright fringe, the intensity at a distance x =4xx10^(-5)m from the central maximum is

In a double-slit experiment, the separation between the slits is d=25 cm and the distance of the screen D = 120 cm from the slits. If the wavelength of light used is lamda = 6000 Å and I_(0) is the intensity of the central bright fringe, what is the intensity at a distance x=4.8 xx 10^(-5) m from the central maximum ?

In a double slit experiment, the separation between the slits is d and distance of the screen from slits is D. If the wavelength of light used is lambda and I is theintensity of central bright fringe, then intensity at distance from central maximum is

In a double slit experiment the separation between the slits is d and distance of screen from slits is D. If the wavelenth of light used is lamda and I is the intensity of central bright fringe, then intensity at distance x from central maximum is given by

In Young's double - slit experiment, the distance between slits is d = 0.25 cm and the distance of the screen D = 120 cm from the slits. If the wavelength of light used is lambda=6000Å and I_(0) is the intensity of central maximum, then the minimum distance of the point from the centre, where the intensity is (I_(0))/(2) is kxx10^(-5)m . What is the value of k?

In a Young's double slit experiment, the separation between the slits is 2xx10^(-3) m and the distance of screen from the plane of slits of 2m. Light of wavelengths in the range 3500Å to 7000Å is allowed to fall on the slits. The wavelength that will have a maxima on the screen at 10^(-3) m from the central maxima is

In a double experiment, the distance between the slit is 1 mm and screen is 25 cm away from the slits. The wavelength of light is 6000Å . The width of the fringe on the screen is

In a double slit interference experiment, the distance between the slits is 0.05 cm and screen is 2m away from the slits. The wavelength of light is 8.0xx10^(-5) cm. The distance between successive fringes is

In a double slite experiment, the distance between the slit is 0.05 cm and screen is 2 m away from the slits. The wavelength of light is 6xx10^(-5) cm. The distance between the two successive bright fringes is

DC PANDEY-WAVE OPTICS-For JEE main (Only one option is Correct )
  1. Figure shows plane waves refracted for air to water. What is the refra...

    Text Solution

    |

  2. In Young's double slit experiment, the wavelength of red light is 5200...

    Text Solution

    |

  3. In Young's double-slit experment, the frist maxima is observed at a fi...

    Text Solution

    |

  4. In a YDSE with two identical slits, when the upper slit is covered wit...

    Text Solution

    |

  5. In a double slit experiment ,the separation between the slits is d=0.2...

    Text Solution

    |

  6. A thin film of thickness t and index of refractive 1.33 coats a glass ...

    Text Solution

    |

  7. Two parallel rays are travelling in a medium of refractive index mu(1)...

    Text Solution

    |

  8. Light waves travel in vacuum along the y-axis. Which of the following ...

    Text Solution

    |

  9. A plate of thickness t made of a material of refractive index mu is pl...

    Text Solution

    |

  10. Young's double slit experiment is made in a liquid. The tenth bright f...

    Text Solution

    |

  11. A monochromatic beam of light fall on YDSE apparatus at some angle (sa...

    Text Solution

    |

  12. In Young's double-slit experiment, the separation between the slits is...

    Text Solution

    |

  13. Two coherent monochromatic light beams of intensities I and 4I are sup...

    Text Solution

    |

  14. Two coherent point sources S1 and S2 are separated by a small distance...

    Text Solution

    |

  15. In the ideal double-slit experiment, when a glass-plate (refractive in...

    Text Solution

    |

  16. In Young's double slit expriment, assume intensity of light on screen ...

    Text Solution

    |

  17. In a double slit experiment the angular width of a fringe is found to ...

    Text Solution

    |

  18. In Young's double slit experiment with light of wavelength lambda=600 ...

    Text Solution

    |

  19. Find the maximum intensity in case of interfarence of infinite identic...

    Text Solution

    |

  20. In the figure shown, light waves A and B both of wavelength lambda are...

    Text Solution

    |