Home
Class 12
PHYSICS
A particle thrown vertically upwards has...

A particle thrown vertically upwards has velocity 10 `ms^(-1)` at half of its height, then maximum height attained by it is :

A

10 m

B

20 m

C

8 m

D

16 m

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
a

Let u be the initial velcoity
Max. height,h=`(u^(2))/(2g)`
Applying `v^(2)-u^(2)=2as`
Here v=10 `ms^(-1)` and `S=(h)/(2)`
`100-u^(2)=-2g(h)/(2)`
`100-u^(2)= -3g(h)/(2)`
`100-u^(2)= -g xx(u^(2))/(2g)`
or `u^(2) =200`
`u=sqrt(200)`
`:. h=(200)/(20)=10 m`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • DESCRIPTION OF MOTION IN ONE DIMENSION

    MODERN PUBLICATION|Exercise MULTIPLE CHOICE QUESTION (LEVEL-II)|54 Videos
  • DESCRIPTION OF MOTION IN ONE DIMENSION

    MODERN PUBLICATION|Exercise Recent Competitive Question|12 Videos
  • CURRENT ELECTRICITY

    MODERN PUBLICATION|Exercise RECENT COMPETITIVE QUESTIONS|32 Videos
  • DESCRIPTION OF MOTION IN TWO AND THREE DIMENSION

    MODERN PUBLICATION|Exercise Revision TEST|36 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A ball is thrown vertically upwards with a velocity of 49 m/s. Calculate (i) the maximum height to which it rises (ii) the total time it takes to return to the surface of the earth.

A stone is thrown vertically upwards with a velocity of 20ms^(-1) from the top of a tower 96 m high. After what time will it reach the foot of the tower ? What will be the velocity of the stone reaching the point of projection? At what velocity will it strike the ground ? (g=9.8 ms^(-2))

A ball is thrown vertically upwards with a velocity of 50ms^(-1) and the same later thrown at an angle for the maximum range. Compare the heights reached in the two cases (g=9.8ms^(-2))

A ball is thrown vertically upwards with a velocity of 20 ms^(-1) from the top of a multistorey building. The height of the point from where the ball is thrown is 25.0 m from the ground. (a) How high will the ball rise ? and (b) how long will it be before the ball hits the ground ? Take g = 10 ms^(-2) .

A stone is thrown vertically at a speed of 30 ms^(-1) making an angle of 45^(@) with the horizontal. What is the maximum height reached by the stone ? Take g=10 ms^(-2) .

A stone is thrown vertically at a speed of 30 ms^(-1) taking an angle of 45^(@) with the horizontal. What is the maximum height reached by the stone ? Take g = 10 ms^(-2) .

MODERN PUBLICATION-DESCRIPTION OF MOTION IN ONE DIMENSION -Revision Test
  1. A particle thrown vertically upwards has velocity 10 ms^(-1) at half o...

    Text Solution

    |

  2. The acceleration of a particle increasing linearly with timer is be. T...

    Text Solution

    |

  3. The relation between time and displacement is t=alphax^(2)+betax where...

    Text Solution

    |

  4. A body moves with uniform acceleration. If , U, and 1, be the average ...

    Text Solution

    |

  5. The velocity-time graph of a body moving in one dimension is as shown ...

    Text Solution

    |

  6. A bus is moving along a straight road with a uniform acceleration. It ...

    Text Solution

    |

  7. A body is released from tower of height 1000 m and falls freely. Anoth...

    Text Solution

    |

  8. The two ends of a train moving with a constant acceleration pass a cer...

    Text Solution

    |

  9. A body starts from rest with uniform acceleration in a st. line, Then ...

    Text Solution

    |

  10. A body is thrown up from the top of a tower with some velocity reaches...

    Text Solution

    |

  11. A motor car moving with uniform acceleration covers two successive kil...

    Text Solution

    |

  12. A bullet fired into a fixed target loses half of its velocity after pe...

    Text Solution

    |

  13. What is the maximum height of a stone thrown vertically upwards if its...

    Text Solution

    |

  14. A bullet loses half of its velocity in penetrating 18 cm into a block....

    Text Solution

    |

  15. A plumb line is hanging from the ceiling of a train. If the train move...

    Text Solution

    |

  16. A smooth steel ball is moving to and fro about the lowest position of ...

    Text Solution

    |

  17. A ball is dropped vertically from a height above the ground. It hits t...

    Text Solution

    |

  18. A car leaves station A for station B every 10 minutes. Simultaneously ...

    Text Solution

    |

  19. A body starts from rest with uniform acceleration in a st. line, Then ...

    Text Solution

    |

  20. A body falls from rest. In the last second of its fall, it covers half...

    Text Solution

    |

  21. In the above question the total height of fall is :

    Text Solution

    |