Home
Class 12
PHYSICS
block of mass 0-1 kg is held against a w...

 block of mass 0-1 kg is held against a wall by applying a horizontal force of 5 N on the block. If the coefficient of friction between the block and the mass is 0.5, the magnitude of the frictional force acting on the block is :

A

0.98 N

B

0.49 N

C

4.9 N

D

2.5 N

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
a

Force of limiting friction
`F_(f)= muR = 0.5 xx 5 = 2.5 N`
` wt. of block = mg = 0.1 xx 9.8 = 0.98N`
As weight is less than limiting friction ::. block does not move
:. Frictional force = wt. of block = 0.98 N

Hence correct choice is (a).
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • LAWS OF MOTION

    MODERN PUBLICATION|Exercise MULTIPLE CHOICE QUESTION (LEVEL-II)|64 Videos
  • LAWS OF MOTION

    MODERN PUBLICATION|Exercise MULTIPLE CHOICE QUESTION (LEVEL-III)|2 Videos
  • HEAT AND THERMODYNAMICS

    MODERN PUBLICATION|Exercise Recent Competitve Questions|17 Videos
  • MAGNETOSTATICS

    MODERN PUBLICATION|Exercise RECENT COMPETITIVE QUESTION|5 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A body of mass 2 kg rests on a rough inclined plane making an angle of 30^(@) with the horizontal. The coefficient of static friction between the block and the plane is 0.7. The frictional force on the block is :

A block rests on a rough inclined plane making an angle of 30 ^@ with the horizontal . The coefficient of static friction between the block and the plane is 0.8 If the frictional force on the block is 10 N the mass of the block is " "(g=10 ms ^(-2))

A Rough inclined plane with inclination 30^(@) with the horizontal has a block of 1 kg being pushed up the plane by a force of 10 N acting parallel to the plane. If the coefficient of friction between the block and the plane is 0.1 and block is pushed through a distance of 10 m along then incline. What are the increases in the (1) potential energy and (ii) kinetic energy of the block ?

A body of mass 2 kg initially at rest moves under the action of an applied horizontal force of 7N on a table with coefficient of kinetic friction = 0.1 . Compute the Work done by the applied force in 10s.

A body of mass 2 kg initially at rest moves under the action of an applied horizontal force of 7N on a table with coefficient of kinetic friction = 0.1 . Compute the Work done by the net force on the body in 10s.

On the horizontal surface of a truck, a block of mass 1 kg is placed (mu = 0.6) and truck is moving with acceleration with 5 m//s then the frictional force on the block will be:

Block A of mass 2 kg is placed over block B of mass 8 kg .The combination is placed over a rough horizonatal surface .Cofficient of friction between B and the floor is 0.5 .Coefficient of friction berween A and B is 0.4 .A horizontal force of 10 N is applied on block B .The force of friction between A and B is (g=10 m s^(-2))

A block of mass 15 kg is placed on a long trolley. The coefficient of static friction between the block and the trolley is 0.18. The trolley accelerates from rest with 0.5 m s^(-2) for 20 s and then moves with uniform velocity. Discuss the motion of the block as viewed by (a) a stationary observer on the ground, (b) an observer moving with the trolley.

MODERN PUBLICATION-LAWS OF MOTION-Revision test
  1. block of mass 0-1 kg is held against a wall by applying a horizontal f...

    Text Solution

    |

  2. When a carpet is beaten with a stick, dust comes out of it. Explain.

    Text Solution

    |

  3. A Frame of reference attached to a satellite orbiting around earth can...

    Text Solution

    |

  4. A Diwali rocket is ejecting 0.05 kg of gases per second at a velocity ...

    Text Solution

    |

  5. A 70 kg man stands spring balance in a lift that is going down with a ...

    Text Solution

    |

  6. A cannon after firing recoils due to:

    Text Solution

    |

  7. A man getting down a running train falls forward because :

    Text Solution

    |

  8. An athlete takes a long run before the jump. Explain why?

    Text Solution

    |

  9. Which one of the following force is conservative ?

    Text Solution

    |

  10. Which one of the following forces is non-conservative ?

    Text Solution

    |

  11. A passenger in a moving train tosses a coin. If the coin falls behind ...

    Text Solution

    |

  12. A vehicle is driven along a straight horizontal track by a motor which...

    Text Solution

    |

  13. A rocket of initial mass m, moving with a velocity of v, discharges a ...

    Text Solution

    |

  14. A monkey is descending from the branch of a tree with a constant accel...

    Text Solution

    |

  15. A mass of 10 g moving horizontally with a velocity of 100 m/s, strikes...

    Text Solution

    |

  16. A bomb at rest explodes into three parts of the same mass. The momentu...

    Text Solution

    |

  17. A ball weighing 10 gm hits a hard surface vertically with a speed of 5...

    Text Solution

    |

  18. In the above question, if the string C is strucjed slowly then:

    Text Solution

    |

  19. A force of 5 N making an angle with the horizontal acting on an object...

    Text Solution

    |

  20. A uniform chain of length L and mass m is lying on a smooth table. One...

    Text Solution

    |

  21. An object is placed on the surface of smooth inclined plane of inclina...

    Text Solution

    |