Home
Class 11
PHYSICS
A particle is executing simple harmonic ...

A particle is executing simple harmonic motion with time period of 4 s and amplitude 10 cm. Calculate displacement, velocity after `(1)/(2)` second starting from mean position.

Text Solution

Verified by Experts

T = 3s, A = 10 cm, `t = (1)/(2)s`
(i) As x = A `sin omegat`
` = 10 sin (2pi)/(T)t`
` = 10 sin (2pi)/(4) xx (1)/(2)`
` = 10 xx (1)/(sqrt(2)) = 7.07` cm
`V = (dx)/(dt) = Aomegacos omegat`
` = A(2pi)/(T)cos (2pi)/(T)t`
` = 10*(2pi)/(4) cos (2pi)/(4) xx (1)/(2)`
` = 5pi cos (pi)/(4)`
` = (5pi)/(sqrt(2)) = 5 xx 3.14 xx 0.7`
` = 10.99` cm/s
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • OSCILLATIONS

    MODERN PUBLICATION|Exercise Competition File (Multiple choice questions)|20 Videos
  • OSCILLATIONS

    MODERN PUBLICATION|Exercise Competition File (Multiple choice questions) AIPMT/NEET other State Boards for Medical Entrance|14 Videos
  • OSCILLATIONS

    MODERN PUBLICATION|Exercise Revision Exercises (Long Answer Questions)|5 Videos
  • MOTION IN A STRAIGHT LINE

    MODERN PUBLICATION|Exercise CHAPTER PRACTICE TEST|16 Videos
  • PHYSICAL WORLD

    MODERN PUBLICATION|Exercise Revision exercises (Long answer questions)|6 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A particle is executing simple harmonic motion with a time period of 2s and amplitude 10 cm. Calculate its velocity and acceleration 2 seconds after starting from mean position.

A particle is executing simple harmonic motion with an amplitude of 10 cm and time period of 4s. Calculate its displacement, velocity and acceleration after 1/2 seconds, starting from the mean position.

A particle executes SHM with a time period of 2s and amplitude 5 cm. Find (i) displacement (ii) velocity (iii) acceleration, after 1//3 second, starting from mean position.

A particle executed SHM iwht a time period of 3s and amplitude 6cm. Find (i) displacement (ii) velocity and (iii) acceleration, after 1//2 second, starting from the mean position.

A particle is executing simple harmonic motion with a period of T seconds and amplitude a metre . The shortest time it takes to reach a point a/sqrt2 from its mean position in seconds is

A particle executes SHM with a time period of 2s and amplitude 10 cm . Find its (i) Displacement (ii) Velocity (iii) Acceleration after 1/6 s, Starting from mean position.

A particle executes SHM with a time period of 2 s and amplitude 5 cm. What will be the displacement and velocity of that particle at t = 1/3 ?

A particle is executing simple harmonic motion with an angular at a 4cm . At the mean position the velocity of the particle is 10cm//sec .The particle from the mean position when its speed becomes 2cm//s is

MODERN PUBLICATION-OSCILLATIONS -Revision Exercises (Numerical Problems)
  1. A particle is executing simple harmonic motion with time period of 4 s...

    Text Solution

    |

  2. A body oscillates with S.H.M. according to the equation x(t) = (10 m...

    Text Solution

    |

  3. A particle is executing simple harmonic motion of amplitude 12 cm and...

    Text Solution

    |

  4. A body is executing simple harmonic motion with time period of 3 s. Af...

    Text Solution

    |

  5. A particle is executing simple harmonic motion. The velocity of the pa...

    Text Solution

    |

  6. A particle is executing simple harmonic motion with maximum velocity o...

    Text Solution

    |

  7. A body is executing simple harmonic motion under the action of a force...

    Text Solution

    |

  8. Calculate the maximum kinetic energy of a linear harmonic oscillator o...

    Text Solution

    |

  9. A particle is executing simple harmonic motion of amplitude 9 m. At wh...

    Text Solution

    |

  10. When displacement in one third of total amplitude that what fraction o...

    Text Solution

    |

  11. An extension of 10 cm is produced in a spring (spring constant = 1000 ...

    Text Solution

    |

  12. The bob of a simple pendulum executes simple harmonic motion with ampl...

    Text Solution

    |

  13. On suspending a heavy block of 2 kg from a massless spring, an extensi...

    Text Solution

    |

  14. A particle executes simple harmonic motion of ampliltude A. At what di...

    Text Solution

    |

  15. A pan of 2 kg is attached to a spring balance. When a weight of 3 kg i...

    Text Solution

    |

  16. A mass m performs oscillations of period T when hanged by spring of fo...

    Text Solution

    |

  17. A mass M attached to a spring of spring constant 0.7 N/m oscillates on...

    Text Solution

    |

  18. Two particles x and y having same masses are suspended by two massless...

    Text Solution

    |

  19. Calculate the elongation produced in each of the spring combinations:

    Text Solution

    |

  20. The length of a simple pendulum is increased by 30%. What will be the ...

    Text Solution

    |