Home
Class 11
PHYSICS
A projectile is launched vertically from...

A projectile is launched vertically from earth's surface with an inittial velocity of 10 km/s. Calculate the height it will reach above the earth's surface. Take,
Radius of earth = 6,400 km
`g = 9.8 m//s^(2)`

Text Solution

AI Generated Solution

To solve the problem of calculating the height a projectile will reach when launched vertically from the Earth's surface with an initial velocity of 10 km/s, we will apply the principle of conservation of energy. Here are the steps to arrive at the solution: ### Step 1: Understand the Problem We have a projectile launched from the Earth's surface with an initial velocity \( v_0 = 10 \, \text{km/s} \) (which is \( 10,000 \, \text{m/s} \)). We need to find the maximum height \( h \) it reaches above the Earth's surface. ### Step 2: Use Conservation of Energy The total mechanical energy at the surface of the Earth (initial) will be equal to the total mechanical energy at the maximum height (final). The mechanical energy consists of kinetic energy (KE) and gravitational potential energy (PE). ...
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • GRAVITATION

    MODERN PUBLICATION|Exercise Practice Problems|31 Videos
  • GRAVITATION

    MODERN PUBLICATION|Exercise Conceptual Questions|19 Videos
  • MATHEMATICAL TOOLS

    MODERN PUBLICATION|Exercise PRACTICE PROBLEMS (10)|12 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

An artificial satellite completes a circle around earth in 120 minutes. Calculate the height of the satellite above the earth's surface. Take, radius of earth = 6,400 km g = 9.8 m//s^(2)

A rocket is launched vetically from the surface of the earth with an initial velocity of 10 kms^(-1) . How for above the surface of the earth would it go ? Radius of the earth =6400 km and g=9.8 ms^(-2) .

A projectile is fired vertically from the earth's surface with an initial speed of 10 km//s . Neglecting air drag, how high above the surface of earth will it go?

An earth's satellite makes a circle around the earth in 90 minutes. Calculate the height of the satellite above the earth's surface. Given radius of the earth is 6400 km and g=980 cms^(-2)

A particle is projected from the surface of earth with intial speed of 4 km/s. Find the maximum height attained by the particle. Radius of earth = 6400 km and g = 9.8 m//s^(2)

Aparticle is projected from the surface of the earth with an intial speed of 4.0 km//s .Find the maximum height attained by the particle. Radius of earth = 6400km g = 9.8 m//s^(2) .

A particle is located 1,800 km above the surface of earth. Calculate the escape velocity of the particle. Take Radius of earth = 6,400 km g = 9.8 m//s^(2)

Compare the weight of a body when it is at (a) 80 km above the earth,s surface and (b) 80 km below the earth's surface. Take radius of earth = 6,400 km.

Calculate the percentage decrease in the weight of a body when it is taken to a height of 40 km above the earth's surface. Radius of earth = 6,400 km.

With what velocity must a body be thrown from earth's surface so that it may reach a maximum height of 4R_(e) above the Earth's surface ? (Radius of the Earth R_(e)=6400 km,g=9.8 ms^(-2) ).