Home
Class 12
CHEMISTRY
A solution containing 15 g urea ( molar ...

A solution containing 15 g urea ( molar mass = `60 g mol^(-1)`) per litre of solution in water has the same osmotic pressure (isotonic) as a solution of glucose (molar mass = 180 ` g mol^(-1)`) in water . Calculate the mass of glucose persent in one litre of its solution.

Text Solution

AI Generated Solution

To solve the problem, we need to calculate the mass of glucose present in one liter of its solution, given that it has the same osmotic pressure as a solution containing 15 g of urea per liter. ### Step-by-Step Solution: 1. **Identify the Given Information:** - Mass of urea = 15 g - Molar mass of urea = 60 g/mol - Molar mass of glucose = 180 g/mol ...
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • SOLUTIONS

    MODERN PUBLICATION|Exercise PRACTICE PROBLEMS|100 Videos
  • SOLUTIONS

    MODERN PUBLICATION|Exercise ADVANCED LEVEL (PROBLEMS)|21 Videos
  • SOLID STATE

    MODERN PUBLICATION|Exercise UNIT PRACTICE TEST|13 Videos
  • SURFACE CHEMISTRY

    MODERN PUBLICATION|Exercise COMPETITION FILE (OBJECTIVE TYPE QUESTIONS) (MATCHING LIST TYPE QUESTIONS)|2 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

(a) Define the following terms: (i) Molarity (ii) Molal elevation constant (k_(b)) (b) A solution containing 15 g (molar mass=60 g mol^(-1)) per litre of solution water has the same osmotic pressure (isotonic ) as a solution of glucose (molar mass =180g mol^(-1)) in water calculate the mass of glucose present in one litre of its solution.

A solution sontaining 10.2 g of elycring pe litre is found to be isotonic with 2% solution of glucose ("molar mass"=180 g mol^(-1)) . Calculate the molar mass of glycrine.

36g of glucose (molar mass = 180 g//mol) is present in 500g of water, the molarity of the solution is

What is the molarity of a solution containting 200 mg of urea ( molar mass : 60 g mol ^(-1) ) dissolved in 500 g of water ?

If 3g of glucose (molecular mass 180) is dissolved in 60g of water at 15^(@)C , then the osmotic pressure of this solution will be :