A
B
C
D
Text Solution
Verified by Experts
The correct Answer is:
|
Topper's Solved these Questions
PROBABILITY, PERMUTATION AND COMBINATION
IBPS & SBI PREVIOUS YEAR PAPER|Exercise Question|68 VideosView PlaylistRATIO AND PROPORTION & MIXTURE ALLIGATION
IBPS & SBI PREVIOUS YEAR PAPER|Exercise MCQ|83 VideosView Playlist
Similar Questions
Explore conceptually related problems
Knowledge Check
A
B
C
D
Submit
A
B
C
D
Submit
A
B
C
D
Submit
Similar Questions
Explore conceptually related problems
IBPS & SBI PREVIOUS YEAR PAPER-PROFIT AND LOSS-MCQS
- A man sold an item for ₹7 ,500 and incurred a loss of 25%. At what pri...
02:56
|
Playing Now - Sarita earned a profit of 30 per cent on selling an article for ₹6,11...
02:21
|
Play - Sujit incurred a loss of 45 percent on selling an article for ₹3,740. ...
02:14
|
Play - Mehul sold an item for ₹5,625 and incurred a loss of 25%. At what pric...
03:23
|
Play - Kartik sold an item for ₹ 6,500 and incurred a loss of 20%. At what pr...
03:40
|
Play - Manoj incurred a loss of ₹40 percent on selling an article for ₹5,700....
01:49
|
Play - Raj sold an item for ₹6,384 and incurred a loss of 30%. At what price...
02:29
|
Play - A dishonest dealer prefers to sell his goods at lost pnce but uses les...
Text Solution
|
Play - A shopkeeper labelled the price of the articles so as to earn a profi...
03:05
|
Play - The owner of an electronic store charges his customer 11 % more than t...
02:08
|
Play - Mohan sold an item for ₹4,510 and incurred a loss of 45%. At what pri...
02:44
|
Play - An article was bought fort ₹5600. Its price was marked up by 12%. Ther...
Text Solution
|
Play - An article was bought fort ₹5600. Its price was marked up by 12%. Ther...
04:21
|
Play - An article was bought fort ₹5600. Its price was marked up by 12%. Ther...
02:34
|
Play - The cost price of an article is ₹ 1700. If it was sold at a price of ₹...
01:32
|
Play - 21 articles were bought for ₹ 6531 and sold for ₹9954. How much was t...
03:06
|
Play - Meera purchased 23 bracelets at the rate of ₹ 160 per bracelet. At wha...
02:47
|
Play - A certain number of capsules were purchased for ₹216, 15 more capsul...
11:36
|
Play - Pure milk costs ₹ 16 per litre. After adding water the milkman sells t...
03:46
|
Play - Manish brought 25 kg of rice at ₹ 32 per kg and 15 kg of rice at ₹ 36 ...
03:01
|
Play