Home
Class 11
PHYSICS
A body oscillates with SHM according to ...

A body oscillates with SHM according to the equation (in SI units),
`x = 5 cos [2pi t + pi//4]`.
At t = 1.5 s, calculate the (a) displacement, (b) speed and (c) acceleration of the body.

Text Solution

Verified by Experts

The angular frequency `omega` of the body `= 2pi s^(-1)` and its time period T = 1 s.
At t = 1.5 s
(a) displacement = (5.0 m) cos `[(2pis^(-1)xx1.5s+pi//4]`
`=(5.0 m) cos [(3pi + pi//4)]`
`=05.0xx0.707m`
`=-5.0xx0.707m`
`=3.535m`
(b) Using Eq. (14.9), the speed of the body
`=-(5.0m)(2pis^(-1))sin[(2pis^(-1))sin[(2pis^(-1))xx1.5s+pi//4]`
`=-(5.0m)(2pis^(-1))sin[(3pi+pi//4)]`
`=10pixx0.707ms^(-1)`
`=22ms^(-1)`
(c) Using Eq.(14.10), the acceleration of the body
`=-(2pis^(-1))^(2)xx` displacement
`=-(2pis^(-1))^(2)xx(-3.535m)`
`=140ms^(-2)`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • OSCILLATIONS

    NCERT GUJARATI|Exercise Exercises|28 Videos
  • OSCILLATIONS

    NCERT GUJARATI|Exercise Additional Exercises|6 Videos
  • MOTION IN A STRAIGHT LINE

    NCERT GUJARATI|Exercise ADDITIONAL EXERCISES|5 Videos
  • PHYSICAL WORLD

    NCERT GUJARATI|Exercise EXERCISES|8 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A body oscillator with SHM according to the equation (in SI units) x= 10cos [2pi t +(pi)/(4)] At t= 1.5s calculate the speed.

A body oscillator with SHM according to the equation (in SI units) x= 10cos [2pi t +(pi)/(4)] At t= 1.5s calculate the displacement.

A body oscillator with SHM according to the equation (in SI units) x= 10cos [2pi t +(pi)/(4)] At t= 1.5s calculate the acceleration of the body.

An object performs S.H.M. of amplitude 5 cm and time period 4 s at t = 0 the object is at the centre of the oscillation i.e., x = 0 then calculate. (i) Frequency of oscillation , (ii) The displacement at 0.5 s (iii) The maximum acceleration of the object , (iv) The velocity at a displacement of 3 cm .

Angular position theta of a particle moving on a curvilinear path varies according to the equation theta=t^(3)-3t^(2)+4t-2 , where theta is in radians and time t is in seconds. What is its average angular acceleration in the time interval t=2s to t=4s ?

A point mass oscillates along the x-axis according to the law x=x_(0) cos(omegat-pi//4) . If the acceleration of the particle is written as a=A cos(omegat+delta) then ,

Number of solutions (s) of the equations cos^(-1) ( 1-x) - 2 cos^(-1) x = pi/2 is