Home
Class 12
PHYSICS
A carnot engine whose efficiency is 40 %...

A carnot engine whose efficiency is 40 % recives heat at 500 K . If the efficiency is to be 50 %. The source temperature for the same exhaust temperature is

A

900 K

B

600 K

C

700 K

D

800 K

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B

Efficiency of Carnot engine, `b= 1- T_(2)/T_(1)`
Where ` T_(1) and T_(2) ` be the temperatures of source and sink respectively .
` T_(2)/T_(1) = 1 -n=1 - 40/100 =60/100 = 3/5 `
` T_(2) = 3/5 T_(1) = 3/5 xx 500 K = 300 K `
Let ` T_(1)` be the temperature of the source for the same sink temperature.
` therefore T_(2)/T_(1) = 1-n =1 - 50/100 = 1/2`
` T_(1) = 2T_(2) = 2xx 300 K = 600 K `
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • MODEL TEST PAPER 1

    MTG-WBJEE|Exercise PHYSICS (Category) 2 : Single Option correct type (2 mark) |5 Videos
  • MODEL TEST PAPER 1

    MTG-WBJEE|Exercise PHYSICS (Category) 3 : Single Option correct type (2 mark) |5 Videos
  • MAGNETICS

    MTG-WBJEE|Exercise WB JEE Previous Years Questions (Category 3: One or More than one Option)|2 Videos
  • MODEL TEST PAPTER

    MTG-WBJEE|Exercise MCQs|80 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

An ideal Carnot's engine whose efficiency 40% receives heat of 500K. If the efficiency is to be 50% then the temperature of sink will be

Efficiency of carnot heat engine,if source temperature is T1K and sink temperature is T2K

A carnot engine has an efficiency of 30% .Its efficiency is to beincreased to 50% .By what must the temperature (in K) of the source be increased if the sink is at 300K ?

Efficiency of a Carnot engine is 50% when temperature of outlet is 500 K . In order to increase efficiency up to 60% keeping temperature of intake the same what is temperature of outlet?

A carnot engine has an efficiency of 30% .Its efficiency is to be increased to 50% .By what must the temperature (in K) of the source be increased if the sink is at 300K ?