Home
Class 12
PHYSICS
In YDSE, D = 1.2m and d= 0.25cm, the sli...

In YDSE, D = 1.2m and d= 0.25cm, the slits are illuminated with coherent 600nm light. Calculate the distance y above the central maximum for which the average intensity on the screen is 75% of the maximum.

Text Solution

AI Generated Solution

To solve the problem step by step, we will use the principles of Young's Double Slit Experiment (YDSE) and the relationship between intensity, phase difference, and path difference. ### Step 1: Understand the relationship between intensity and phase difference The intensity \( I \) at any point on the screen in YDSE is given by: \[ I = I_{\text{max}} \cos^2\left(\frac{\Phi}{2}\right) \] where \( \Phi \) is the phase difference between the two waves arriving at that point. ...
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • INTERFERENCE AND DIFFRACTION OF LIGHT

    DC PANDEY ENGLISH|Exercise Level 1 Assertion And Reason|10 Videos
  • INTERFERENCE AND DIFFRACTION OF LIGHT

    DC PANDEY ENGLISH|Exercise Level 1 Objective|11 Videos
  • INTERFERENCE AND DIFFRACTION OF LIGHT

    DC PANDEY ENGLISH|Exercise Exercise 32.1|3 Videos
  • GRAVITATION

    DC PANDEY ENGLISH|Exercise All Questions|135 Videos
  • MAGNETIC FIELD AND FORCES

    DC PANDEY ENGLISH|Exercise Medical entrance s gallery|59 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

In an arrangement of double slit arrangement fig. The slits are illuminated by light of wavelenth 600 mm. The distance of the first point on the screen from the centre maximum where intensity is 75% of central maximum is

In a Young's double slit experiment , the slits are Kept 2mm apart and the screen is positioned 140 cm away from the plane of the slits. The slits are illuminatedd with light of wavelength 600 nm. Find the distance of the third brite fringe. From the central maximum . in the interface pattern obtained on the screen frings from the central maximum. 3

In a Young's double slit experiment lamda= 500nm, d=1.0 mm andD=1.0m . Find the minimum distance from the central maximum for which the intensity is half of the maximum intensity.

In a Young's double slit interference experiment the fringe pattern is observed on a screen placed at a distance D from the slits. The slits are separated by a distance d and are illuminated by monochromatic light of wavelength lamda . Find the distance from the central point where the intensity falls to (a) half the maximum, (b) one fourth of the maximum.

A screen is at a distance of 2m from a narrow slit illuminated with light of 600nm. The first minimum lies 5mm on either side of the central maximum. The width of slit is

In Young's experiment the slits, separated by d = 0.8 mm , are illuminated with light of wavelength 7200 Å, Interference pattern is obtained on a screen D = 2 m from the slits. Find minimum distance from central maximum at which the a average intensity is 50% if of maximum?

In Young's double slit experiment , the two slits 0.20 mm apart are illuminated by monochromatic light of wavelength 600 nm . The screen 1.0 m away from the slits . (a) Find the distance of the second (i) bright fringe , (ii) dark fringe from the central maximum . (b) How will the fringe pattern change if the screen is moved away from the slits ?

In a double experiment D=1m, d=0.2 cm and lambda = 6000 Å . The distance of the point from the central maximum where intensity is 75% of that at the centre will be:

A screen is placed at 50cm from a single slit, which is illuminated with 600nm light. If separation between the first and third minima in the diffraction pattern is 3.0mm , then width of the slit is:

In YDSE, having slits of equal width, let beta be the fringe width and I_(0) be the maximum intensity. At a distance x from the central brigth fringe, the intensity will be