Home
Class 11
PHYSICS
A block of mass 10 kg placed on rough ho...

A block of mass 10 kg placed on rough horizontal surface having coefficient of friction μ = 0.5, if a horizontal force of 100 N acting on it then acceleration of the block will be : -

A

zero

B

`10 ms^(-2)`

C

`5 ms^(-2)`

D

`5.2 ms^(-2)`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C

( c) `a=(F-mu mg)/(m)=(100-0.5xx10xx10)/(10)=5ms^(-2)`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • LAWS OF MOTION

    DC PANDEY ENGLISH|Exercise Chapter exercises (A) Taking it together|71 Videos
  • LAWS OF MOTION

    DC PANDEY ENGLISH|Exercise Match the columns|7 Videos
  • LAWS OF MOTION

    DC PANDEY ENGLISH|Exercise Check point 5.3|20 Videos
  • KINEMATICS 1

    DC PANDEY ENGLISH|Exercise INTEGER_TYPE|15 Videos
  • LAWS OF THERMODYNAMICS

    DC PANDEY ENGLISH|Exercise Level 2 Subjective|18 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A block of mass 10kg is placed on a rough horizontal surface having coefficient of friction mu=0.5 . If a horizontal force of 100N is acting on it, then acceleration of the will be.

A block of mass 10kg is placed on a rough horizontal surface having coefficient of friction mu=0.5 . If a horizontal force of 100N is acting on it, then acceleration of the will be.

A block of mass 10kg is placed on a rough horizontal surface having coefficient of friction mu=0.5 . If a horizontal force of 100N is acting on it, then acceleration of the block will be.

A block of mass 10kg is placed on a rough horizontal surface having coefficient of friction mu=0.5 . If a horizontal force of 100N is acting on it, then acceleration of the block will be.

A block of mass m=5kg is resting on a rough horizontal surface for which the coefficient of friction is 0.2 . When a force F=40N is applied, the acceleration of the block will be (g=10m//s^(2)) .

A block of mass 10 kg is placed on a rough horizontal surface of coefficient of friction 0.1. A pulling force of 100 N acts on it at 37^(@) with the horizontal. The frictional force acting on the body is ..... N.

A force F is acting at an angle theta with horizontal on a block of mass 12 kg placed on a rough 3 horizontal surface having coefficient of friction mu=3/ 4 as shown in the figure. The minimum value of force F to just move the block will be (g = 10 ms^-2)

A force F is acting at an angle theta with horizontal on a block of mass 12 kg placed on a rough horizontal surface having coefficient of friction mu=frac{3}{4} as shown in the figure. The minimum value of force F to just move the block will be ( g = 10 ms^-2 )

A block of mass 5kg is placed on a rough horizontal plane whose coefficient of friction is 0.3 . Find the least horizontal force needed to move the block along the plane and the resultant of normal reaction and the force applied.

A 3 kg block is placed over a 10 kg block and both are palced on a smooth horizontal surface. The coefficient of friction between the block is 0.2 . If a horizontal force of 20 N is applied to 3 kg block, accelerations of the two block in ms^(-2) are (take, g=ms^(-2) )

DC PANDEY ENGLISH-LAWS OF MOTION-Check point 5.4
  1. Maximum force of friction is called

    Text Solution

    |

  2. Static friction between two surfaces

    Text Solution

    |

  3. The limiting value of static friction between two contact surfaces is

    Text Solution

    |

  4. A mass placed on an inclined place is just in equilibrium. If mu is ...

    Text Solution

    |

  5. A 30 kg block rests on a rough horizontal surface. A force of 200 N is...

    Text Solution

    |

  6. A car having a mass of 1000 kg is moving at a seed of 30 metres/sec. B...

    Text Solution

    |

  7. A block of mass 10 kg placed on rough horizontal surface having coeffi...

    Text Solution

    |

  8. A block of mass 2 kg is placed on the floor. The coefficient of static...

    Text Solution

    |

  9. A body is moving along a rough horizontal surface with an initial velo...

    Text Solution

    |

  10. The coefficient of friction between the tyres and road is 0.4. The min...

    Text Solution

    |

  11. A block is gently placed on a conveyor belt moving horizontal with con...

    Text Solution

    |

  12. The breaking strength of the cable used to pull a body is 40 N. A body...

    Text Solution

    |

  13. In the show arrangement mass of A=1 kg, mass of B= 2kg. Coefficient of...

    Text Solution

    |

  14. A block of mass m is placed on the top of another block of mass M as s...

    Text Solution

    |

  15. A block of mass 4kg is placed on a rough horizontal plane A time depen...

    Text Solution

    |

  16. A block of weight 5 N is pushed against a vertical wall by a force 12 ...

    Text Solution

    |

  17. A body of mass 10 kg is placed on rough surface, pulled by force F mak...

    Text Solution

    |

  18. A block of mass 2kg rests on a rough inclined plane making an angle of...

    Text Solution

    |

  19. A minimum force F is applied to a block of mass 102 kg to prevent it f...

    Text Solution

    |

  20. A box of mass 8 kg placed on a rough inclined plane of inclened theta...

    Text Solution

    |