Home
Class 11
PHYSICS
Water falls from a tap with A(0)=4 m^(2)...

Water falls from a tap with `A_(0)=4 m^(2)`, `A=1 m^(2)` and h=2 m, then velocity v is

A

`2.5 ms^(-1)`

B

`6.5 ms^(-1)`

C

`4.5 ms^(-1)`

D

`1.5 ms^(-1)`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B

Given, `(v^(2))/(2g)=h=10 cm`
`therefore " " v=sqrt(2gh)=sqrt(2xx10xx0.1)=sqrt(2) ms^(-1)`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • FLUID MECHANICS

    DC PANDEY ENGLISH|Exercise Check point 13.3|10 Videos
  • FLUID MECHANICS

    DC PANDEY ENGLISH|Exercise Check point 13.4|10 Videos
  • FLUID MECHANICS

    DC PANDEY ENGLISH|Exercise Check point 13.1|15 Videos
  • EXPERIMENTS

    DC PANDEY ENGLISH|Exercise Subjective|15 Videos
  • GENERAL PHYSICS

    DC PANDEY ENGLISH|Exercise INTEGER_TYPE|2 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Water is flowing condinuously from a tap of area 10^(-4)m^(2) the water velocity as it leaves the top is 1m//s find out area of the water stream at a distance 0.15 m below the top

Water is flowing continuously from a tap of area 10^(-4)m^(2) the water velocity as it leaves the top is 1m//s find out area of the water stream at a distance 0.15 m below the top

If the water falls from a dam into a turbine wheel 19.6 m below, then the velocity of water at the turbine is (g=9.8m//s^(2))

Two particles of equal mass have coordinates (2m,4m,6m) and (6m,2m,8m). Of these one particle has a velocity v_(1) = (2i)ms^(-1) and another particle has a velocity v_(2) = (2j)ms^(-1) at time t=0. The coordinate of their center of mass at time t=1s will be

Two bodies of masses m _(1) and m _(2) fall from heights h _(1) and h _(2) respectively. The ratio of their velocities when the hit the ground is

Two bodies having masses m_(1) and m_(2) and velocities v_(1) and v_(2) colide and form a composite system. If m_(1)v_(1) + m_(2)v_(2) = 0(m_(1) ne m_(2) . The velocity of composite system will be

Two bodies having masses m_(1) and m_(2) and velocities v_(1) and v_(2) colide and form a composite system. If m_(1)v_(1) + m_(2)v_(2) = 0(m_(1) ne m_(2) . The velocity of composite system will be

A manometer connected to a closed tap reads 3.5xx10^(5)N//m^(2) .When the value is opened, the reading of manometer fall is 3.0xx10^(5)N//m^(2) , then velocity of flow of water is

Water is flowing continuously from a tap having an internal diameter 8xx10^(-3) m. The water velocity as it leves the tap is 0.4 ms^(-1) . The diameter of the water stream at a distance 2xx10^(-1) m below the tap is close to (g=10m//s^(2))

Water is flowing continuously from a tap having an internal diameter 8xx10^(-3) m. The water velocity as it leves the tap is 0.4 ms^(-1) . The diameter of the water stream at a distance 2xx10^(-1) m below the tap is close to (g=10m//s^(2))