Home
Class 11
PHYSICS
How much heat energy is gained when 5kg ...

How much heat energy is gained when 5kg of water at `20^(@)C` is brought to its boiling point (Specific heat of water = `4.2 kJ kg^(-1^(@))C^(-1)`

A

`9.2 ms^(-1)`

B

`6.9 ms^(-1)`

C

`4.6 ms^(-1)`

D

`2.3 ms^(-1)`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C

Specific gravity of Al=2.7
Density of air= `2.7xx10^(3)"kg m"^(-3)`
`"Terminal velocity"=(2r^(2)(p-sigma)g)/(9eta)`
`v=(2xx(1xx10^(-3))^(2)(2.7xx10^(3)-1000)xx9.8)/(8xx9xx10^(-4))`
Terminal velocity `v=4.6ms^(-1)`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • FLUID MECHANICS

    DC PANDEY ENGLISH|Exercise Match the columns|6 Videos
  • EXPERIMENTS

    DC PANDEY ENGLISH|Exercise Subjective|15 Videos
  • GENERAL PHYSICS

    DC PANDEY ENGLISH|Exercise INTEGER_TYPE|2 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

How much heat energy is gained when 5 kg of water at 20^(@)C is brought to its boiling point (Specific heat of water = 4.2 kj kg c)

How much heat energy is released when 5 g of water at 20^(@)C changes to ice at 0^(@)C ? [Specific heat capacity of water = 4.2Jg^(-1)""^(@)C^(-1) Specific latent heat of fusion of ice = 336Jg^(-1) ]

How much heat energy is released when 5.0 g of water at 20^@ C changes into ice at 0^@ C ? Take specific heat capacity of water = 4.2 J g^(-1) K^(-1) , specific latent heat of fusion of ice = 336 J g^(-1) .

1.0 kg of water is contained in a 1.25 kW kettle. Calculate the time taken for the temperature of water to rise from 25^@ C to its boiling point 100^@ C. Specific heat capacity of water = 4.2 J g^(-1)K^(-1) .

Calculate the heat energy required to raise the temperature of 2 kg of water from 10^@ C to 50^@ C. Specific heat capacity of water is 4200 J kg^(-1) K^(-1) .

If 10 g of ice is added to 40 g of water at 15^(@)C , then the temperature of the mixture is (specific heat of water = 4.2 xx 10^(3) j kg^(-1) K^(-1) , Latent heat of fusion of ice = 3.36 xx 10^(5) j kg^(-1) )

Find the change in the internal energy of 2 kg of water as it heated from 0^(0)C to 4^(0)C . The specific heat capacity of water is 4200 J kg^(-1) K^(-1) and its densities at 0^(0)C and 4^(0)C are 999.9 kg m^(-3) and 1000 kg m^(-3) respectively. atmospheric pressure =10^(5) Pa.

Find the change in the internal energy of 2 kg of water as it heated from 0^(0)C to 4^(0)C . The specific heat capacity of water is 4200 J kg^(-1) K^(-1) and its densities at 0^(0)C and 4^(0)C are 999.9 kg m^(-3) and 1000 kg m^(-3) respectively. atmospheric pressure =10^(5) Pa.

Find the change in the internal energy of 2 kg of water as it heated from 0^(0)C to 4^(0)C . The specific heat capacity of water is 4200 J kg^(-1) K^(-1) and its densities at 0^(0)C and 4^(0)C are 999.9 kg m^(-3) and 1000 kg m^(-3) respectively. atmospheric pressure =10^(5) Pa.

10 g of ice at 0°C absorbs 5460 J of heat energy to melt and change to water at 50^@ C. Calculate the specific latent heat of fusion of ice. Specific heat capacity of water is 4200 J kg^(-1) K^(-1) .

DC PANDEY ENGLISH-FLUID MECHANICS-Medical entranes gallery
  1. Two capillary tubes of lengths in the ratio 2 : 1 and radii in the rat...

    Text Solution

    |

  2. Two spherical soap bubbles of diameters 10 cm and 6 cm are formed, one...

    Text Solution

    |

  3. The ratio of inertial force to viscous force represets

    Text Solution

    |

  4. The excess pressure inside a soap bubble is twice the excess pressurre...

    Text Solution

    |

  5. Water rises to a height of 30 mm in a capillary tube. If the radius of...

    Text Solution

    |

  6. Which of the following is correct statement?

    Text Solution

    |

  7. Liquid rises to a height of 2 cm in a capillary tube and the angle of ...

    Text Solution

    |

  8. The ratio of radii of two bubbles is 2 : 1. What is the ratio of exces...

    Text Solution

    |

  9. A solid of density D is floating in a liquid of density d. If upsilon ...

    Text Solution

    |

  10. A rectangular vessel when full of water takes 10 minutes to be emptied...

    Text Solution

    |

  11. Water is moving with a speed of 5.18 ms^(-1) through a pipe with a cro...

    Text Solution

    |

  12. An ice block with a cork piece embedded inside floats in water.What wi...

    Text Solution

    |

  13. Assertion : The water rises higher in a capillary tube of small diamet...

    Text Solution

    |

  14. Water entering the root due to diffusion is part of

    Text Solution

    |

  15. The excess pressure inside a soap bubble of radius 6mm is balanced by...

    Text Solution

    |

  16. Water from a tap emerges vertically downwards with initial velocity 4m...

    Text Solution

    |

  17. How much heat energy is gained when 5kg of water at 20^(@)C is brought...

    Text Solution

    |

  18. Water flows in a streamline manner through a capillary tube of radius ...

    Text Solution

    |

  19. A rain drop of radius 0.3 mm has a terminal velocity I air 1 ms^(-1)....

    Text Solution

    |

  20. If two soap bubbles of different radii are connected by a tube

    Text Solution

    |