Home
Class 12
CHEMISTRY
An iron compound yielded C= 64.4%, H= 5....

An iron compound yielded C= 64.4%, H= 5.5% and Fe= 29.9%. What is the simple formula of the compound?

Text Solution

AI Generated Solution

To find the simple formula of the iron compound from the given percentage composition, we will follow these steps: ### Step 1: Convert percentages to grams Assume we have 100 g of the compound. This means: - Carbon (C) = 64.4 g - Hydrogen (H) = 5.5 g - Iron (Fe) = 29.9 g ...
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • EMPIRICAL, MOLECULAR AND STRUCTURAL FORMULAE

    RC MUKHERJEE|Exercise Problems|46 Videos
  • ELEMENTARY PROBLEMS BASED ON DEFINITION OF MOLE: THE MOLE CONCEPT

    RC MUKHERJEE|Exercise OBJECTIVE PROBLEMS |29 Videos
  • ESTIMATION OF ELEMENTS IN ORGANIC COMPOUNDS

    RC MUKHERJEE|Exercise Problems|13 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

An inorganic compound contains Ca = 40%, C = 12% and O = 48%. The empirical formula of this compound is

An organic compound contains C,H and O . If C (%):H^(%) = 6:1 , what is the simplest formula of the compound, given that one mole of the compound contains half as much oxygen as would be required to burn all the C and H atoms in it to CO_(2) and H_(2)O ?

A compound contains C=40%,O=53.5% , and H=6.5% the empirical formula formula of the compound is:

An organic compound on analysis gave C=39.9 % ,H= 6.7 % and O =53.4 % .The empricial formula of the compound is

An organic compound has the following percentage composition , C = 48 %, H = 8 %, N = 28 % . Calculate the empirical formula of the compound.

A compound is analyzed and found to consist of 50.4% Ce,15.1% N and 34.5% O by mass. What is the correct formula for the compound ? (Atomic wt. of Ce = 140)

RC MUKHERJEE-EMPIRICAL, MOLECULAR AND STRUCTURAL FORMULAE-Problems
  1. A compound of carbon, hydrogen and nitrogen contains three elements in...

    Text Solution

    |

  2. A hydrated salt of iron sulphate weighing 2g, contains 0.9065g of wate...

    Text Solution

    |

  3. An iron compound yielded C= 64.4%, H= 5.5% and Fe= 29.9%. What is the ...

    Text Solution

    |

  4. On heating 1.763 g of hydrated BaCl(2) to dryness, 1.505 g of anhyrous...

    Text Solution

    |

  5. A boron-hydrogen compound weighing 0.0553g created a pressure of 0.658...

    Text Solution

    |

  6. A mixture of one volume of gas and two volumes of oxygen, on explosion...

    Text Solution

    |

  7. Nine volumes of gaseous mixture consisting of gaseous organic compound...

    Text Solution

    |

  8. Nine volumes of gaseous mixture consisting of gaseous organic compound...

    Text Solution

    |

  9. A sample of gaseous hydrocarbon occupying 1.12 "litre" at NTP, when co...

    Text Solution

    |

  10. 0.21 g of an organic compound containing C, H, O and N gave upon combu...

    Text Solution

    |

  11. An organic compound on qualitative analysis was found to contain C, H,...

    Text Solution

    |

  12. 0.2614g of an organic compound gave upon combustion 0.2324g of CO(2) a...

    Text Solution

    |

  13. A dibasic anhydrous acid produced upon combustion 0.195g of CO(2) and ...

    Text Solution

    |

  14. A monoacid organic base gave the following results on analysis 0.1...

    Text Solution

    |

  15. A monoacid organic base gave the following results on analysis 0.40g ...

    Text Solution

    |

  16. An organic compound containing C, H, O and S gave the following data o...

    Text Solution

    |

  17. An organic compound containing C, H, O and S gave the following data o...

    Text Solution

    |

  18. An organic compound containing 92.3% of C, 7.7% of H had the molecular...

    Text Solution

    |

  19. An organic aromatic compound (X) containing 52.2% of C, 3.7% of H and ...

    Text Solution

    |

  20. One mole of a hydrocarbon 'A' reacts with 1 mil of brominne giving a ...

    Text Solution

    |