Home
Class 11
PHYSICS
A source of sonic oscillation with frequ...

A source of sonic oscillation with frequency `n_0=600Hz` moves away and at right angles to a wall with velocity `u=30(m)/(s)`. A stationary reciever is located on the line of source in succession wall`rarr`source`rarr`receiver. If velocity of osund propagation is `v=330(m)/(s)`, then
Q. The beat frequency recorded by the receiver is

A

`110Hz`

B

`210Hz`

C

`150Hz`

D

`220Hz`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A


Since source moves away from the wall, it means that its velocity is towards the receiver as shown in the figure. Hence frequency of direct sound received by it is greater than natural frequency of the source.
Frequency of direct waves
`n_d=n_0((v)/(v-u))=660Hz`
Frequency of reflected sound is equal to frequency received by the wall. since source is moving away from the wall, therefore, frequency received by the wall is less than natural frequency of the source which is equal to
`n_0((v)/(v+u))`
Therefore, the frequency of reflected sound is
`n_r=n_0((v)/(v+u))=550Hz`
Hence, the beat frequency recorded by the receiver is
`n_r-n_d=110hz`
Since the reciever is stationary, therefore velocity of both direct and reflected sound relative to the receiver is equal to u. Hence, wavelength of direct waves is
`(v)/(n_d)=0.5m=50cm`
and wavelength of reflected waves is
`(v)/(n_r)=0.6m=60cm`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • SOUND WAVES AND DOPPLER EFFECT

    CENGAGE PHYSICS ENGLISH|Exercise Integer|16 Videos
  • SOUND WAVES AND DOPPLER EFFECT

    CENGAGE PHYSICS ENGLISH|Exercise Assertion-Reasoning|24 Videos
  • RIGID BODY DYNAMICS 2

    CENGAGE PHYSICS ENGLISH|Exercise Interger|2 Videos
  • SUPERPOSITION AND STANDING WAVES

    CENGAGE PHYSICS ENGLISH|Exercise Comprehension Type|5 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A source of sonic oscillation with frequency n_0=600Hz moves away and at right angles to a wall with velocity u=30(m)/(s) . A stationary reciever is located on the line of source in succession wall rarr source rarr receiver. If velocity of osund propagation is v=330(m)/(s) , then Q. The wavelength of direct waves received by the receiver is

A source of sonic oscillation with frequency n_0=600Hz moves away and at right angles to a wall with velocity u=30(m)/(s) . A stationary reciever is located on the line of source in succession wall rarr source rarr receiver. If velocity of osund propagation is v=330(m)/(s) , then Q. The wavelength of reflected waves received by the receiver is

A source of sonic oscillation with frequency n_0=600Hz moves away and at right angles to a wall with velocity u=30(m)/(s) . A stationary reciever is located on the line of source in succession wall rarr source rarr receiver. If velocity of osund propagation is v=330(m)/(s) , then Q. The wavelength of reflected waves received by the receiver is

A source of sonic oscillations with frequency v_(0)=100Hz moves at right angles to the wall with a velocity u=0.17 m//s . Two stationary receivers R_(1) and R_(2) are located on a straight line, coinciding with the trajectory of the source , in the following succession : R_(1)- source -R_(2)- wall. Which receiver registers the beatings and what is the beat frequency ? The velocity of sound is equal to upsilon= 340 m//s .

A source of sonic oscillations with frequency v_(0)=100Hz moves at right angles to the wall with a velocity u=0.17 m//s . Two stationary receivers R_(1) and R_(2) are located on a straight line, coinciding with the trajectory of the source , in the following succession : R_(1)- source -R_(2)- wall. Which receiver registers the beatings and what is the beat frequency ? The velocity of sound is equal to upsilon= 340 m//s .

A source of sound of frequency 256 Hz moves rapidly towards a wall with a velocity of 5 ms^(-1). How many beats per second will be heard if sound travels at a speed of 330 m/s?

A source of sonic oscillations with frequency n=1700Hz and a receiver are located on the same normal to a wall. Both the source and receiver are stationary, and the wall recedes from the source with velocity u=6.0(m)/(s) . Find the beat frequency registered by the receiver. The velocity of sound is v=340(m)/(s) .

A source of sonic oscillations with frequency n=1700Hz and a receiver are located on the same normal to a wall. Both the source and receiver are stationary, and the wall recedes from the source with velocity u=6.0(m)/(s) . Find the beat frequency registered by the receiver. The velocity of sound is v=340(m)/(s) .

A car is moving with a constant velocity 10 m//s towards the stationary wall. The car blows a horn of frequency 320 Hz . The velocity of sound in air is 330 m//s . The beats frequency received by the observer is

A source of sound of frequency 500 Hz is moving towards an observer with velocity 30 m/s . The speed of sound is 330 m/s . the frequency heard by the observer will be

CENGAGE PHYSICS ENGLISH-SOUND WAVES AND DOPPLER EFFECT-Comprehension
  1. A railroad train is travelling at 30(m)/(s) in still air. The frequenc...

    Text Solution

    |

  2. A railroad train is travelling at 30(m)/(s) in still air. The frequenc...

    Text Solution

    |

  3. A source of sonic oscillation with frequency n0=600Hz moves away and a...

    Text Solution

    |

  4. A source of sonic oscillation with frequency n0=600Hz moves away and a...

    Text Solution

    |

  5. A source of sonic oscillation with frequency n0=600Hz moves away and a...

    Text Solution

    |

  6. A source S of acoustic wave of the frequency v0=1700Hz and a receiver ...

    Text Solution

    |

  7. A source S of acoustic wave of the frequency v0=1700Hz and a receiver ...

    Text Solution

    |

  8. A small source of sound vibrating frequency 500 Hz is rotated in a cir...

    Text Solution

    |

  9. A small source of sound vibrating frequency 500 Hz is rotated in a cir...

    Text Solution

    |

  10. A small source of sound vibrating frequency 500 Hz is rotated in a cir...

    Text Solution

    |

  11. An indian submarine is moving in the Arabian sea with constant velocit...

    Text Solution

    |

  12. An indian submarine is moving in the Arabian sea with constant velocit...

    Text Solution

    |

  13. An indian submarine is moving in the Arabian sea with constant velocit...

    Text Solution

    |

  14. An indian submarine is moving in the Arabian sea with constant velocit...

    Text Solution

    |

  15. Due to point isotropic sound source, theintensity at a point is observ...

    Text Solution

    |

  16. Due to point isotropic sound source, theintensity at a point is observ...

    Text Solution

    |

  17. In the figure shown below, a source of sound having power 12xx10^-6W i...

    Text Solution

    |

  18. In the figure shown below, a source of sound having power 12xx10^-6W i...

    Text Solution

    |

  19. In the figure shown below, a source of sound having power 12xx10^-6W i...

    Text Solution

    |

  20. When a sound wave enters the ear, it sets the eardrum into oscillation...

    Text Solution

    |