Home
Class 11
CHEMISTRY
Preduct that anhyrous AICI(3) is covalen...

Preduct that anhyrous `AICI_(3)` is covalent form the data given below, ionisation enegry for `AI = 5137 kJ mol^(-1), Delta_(hyd) H` for `AI^(3+) =- 4665 kJ "mole"^(-1), Delta_(hyd)H` for `CI^(Theta) =- 381 kJ mol^(-1))`

Text Solution

AI Generated Solution

To predict whether anhydrous AlCl₃ is covalent, we can analyze the given data step by step. ### Step 1: Understand the given data We have the following information: - Ionization energy of Al: \( \Delta H_{ion} = 5137 \, \text{kJ mol}^{-1} \) - Hydration enthalpy of \( \text{Al}^{3+} \): \( \Delta H_{hyd}(\text{Al}^{3+}) = -4665 \, \text{kJ mol}^{-1} \) - Hydration enthalpy of \( \text{Cl}^- \): \( \Delta H_{hyd}(\text{Cl}^-) = -381 \, \text{kJ mol}^{-1} \) ...
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • THERMODYNAMICS

    CENGAGE CHEMISTRY ENGLISH|Exercise Exercise|1 Videos
  • THERMODYNAMICS

    CENGAGE CHEMISTRY ENGLISH|Exercise Ex 6.1|26 Videos
  • STOICHIOMETRY

    CENGAGE CHEMISTRY ENGLISH|Exercise Archives Subjective|33 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Anhydrous AlCl_(3) is covalent. From the date given below, predict whether it would remain covalent or become ionic in aqueous solution. (Ionisation energy for Al is 1537 kJ mol^(-1) ) Delta_("hydration") for Al^(3+) = - 4665 kJ mol^(-1) Delta_("hydration") for Cl^(Ө) = - 381 kJ mol^-1 .

Anhydrous AlCl_3 is covalent compound. Select the correct statement regarding AlCl_3 based on the given information. Given, the energy to ionise AlCl_3 is 5215 kJ mol^-1 , Delta_hydration for Al^(3+) is -4670 kJ mol^-1 and Delta_hydration for Cl^- is -381 kJ mol^-1

Find DeltaH of the process NaOH(s) rarr NaOH(g) Given: Delta_(diss)H^(Theta)of O_(2) = 151 kJ mol^(-1) Delta_(diss)H^(Theta) of H_(2) = 435 kJ mol^(-1) Delta_(diss)H^(Theta) of O-H = 465 kJ mol^(-1) Delta_(diss)H^(Theta) of Na -O = 255 kJ mol^(-1) Delta_(soln)H^(Theta)of NaOH = - 46 kJ mol^(-1) Delta_(f)H^(Theta) of NaOH(s) =- 427 kJ mol^(-1) Delta_("sub")H^(Theta) of Na(s) = 109 kJ mol^(-1)

Calculate the enthalpy of formation of ammonia from the following bond energy data: (N-H) bond = 389 kJ mol^(-1), (H-H) bond = 435 kJ mol^(-1) , and (N-=N)bond = 945.36kJ mol^(-1) .

Calculate heat of solution of NaCI form the following data: Hydration energy of Na^(o+)= - 389 kJ mol^(-1) Hydration energy of CI^(Θ)= - 382 kJ mol^(-1) Lattic energy of NaCI= - 776 kJ mol^(-1)

Calculate the bond energy of H-Cl bond, given that the bond energies of H–H, CI—Cl bonds are 433 kJ mol^(-1) and 242 kJ mol^(-1) respectivly. The DeltaH_f for HCl is -91 kJ" " mol^(-1) .

Calculate the free enegry change when 1mol of NaCI is dissolved in water at 298K . Given: a. Lattice enegry of NaCI =- 778 kJ mol^(-1) b. Hydration energy of NaCI - 774.1 kJ mol^(-1) c. Entropy change at 298 K = 43 J mol^(-1)

Calculate the standard enthalpy of solution of AgCl(s) in water DeltaH_(f)^(0)(AgCl,s)= -127.07kJ mol^(-1), Delta H_(f)^(0)(Ag^(+),aq)=105.58 kJ mol^(-1) ,DeltaH_(f)^(0)(Cl^(-),aq)= -167.35 kJ mol^(-1)

Calculate the standard enthalpy of solution of AgCl(s) in water DeltaH_(f)^(0)(AgCl,s)= -127.07kJ mol^(-1), Delta H_(f)^(0)(Ag^(+),aq)=105.58 kJ mol^(-1),DeltaH_(f)^(0)(Cl^(-),aq)= -167.35 kJ mol^(-1)

Using the bond enthalpy data given below, calculate the enthalpy of formation of acetone (g). Bond enegry C-H = 413.4 kJ mol^(-1) , Bond enegry C-C = 347.0 kJ mol^(-1) , Bond enegry C=O = 728.0 kJ mol^(-1) , Bond enegry O=O = 495.0 kJ mol^(-1) , Bond enegry H-H = 435.8 kJ mol^(-1) , Delta_("sub")H^(Theta)C(s) = 718.4 kJ mol^(-1)

CENGAGE CHEMISTRY ENGLISH-THERMODYNAMICS-Archives (Subjective)
  1. Preduct that anhyrous AICI(3) is covalent form the data given below, i...

    Text Solution

    |

  2. The enthalpies for the following reactions (DeltaH^(Theta)) at 25^(@)C...

    Text Solution

    |

  3. The standared enthalpies of formation at 298K for C C1(g), H(2)O(g), C...

    Text Solution

    |

  4. Given that: i. C(s) + O(2)(g) rarr CO(2)(g) , DeltaH =- 94.05 kcal ...

    Text Solution

    |

  5. The following statement is true only under some specific conditions. W...

    Text Solution

    |

  6. The bond dissociation energies of gaseous H(2),Cl(2), and HCl are 100,...

    Text Solution

    |

  7. The standard molar heat of formation of ethane, carbon dioxide and wat...

    Text Solution

    |

  8. An intimate mixture of ferric oxide and aluminium is used as solid fue...

    Text Solution

    |

  9. The enthalpy of combustion of H(2), cyclohexene (C(6)H(10)) and cycloh...

    Text Solution

    |

  10. CsOH +HCI rarr CsCI +H(2)O, DeltaH =- 13.4 kcal mol^(-1)……….(i) CsOH...

    Text Solution

    |

  11. Determine enthalpy change for, C(3)H(8(g))+H(2(g))rarr C(2)H(6(g))+C...

    Text Solution

    |

  12. Compute the heat of formation of liquid methyl alcohol in kilojoule pe...

    Text Solution

    |

  13. From the following data, calculate the enthalpy change for the combust...

    Text Solution

    |

  14. The standard heat of formation values of SF(6)(g), S(g), and F(g) are ...

    Text Solution

    |

  15. Show that the reaction CO(g) +(1//2)O(2)(g) rarr CO(2)(g) at 300K ...

    Text Solution

    |

  16. A sample of argon gas at 1atm pressure and 27^(@)C expands reversibly ...

    Text Solution

    |

  17. Determine the enthalpy of formation of B(2)H(6)(g) in kJ/mol of the fo...

    Text Solution

    |

  18. The standart potential of the following cell is 0.23 at 15^(@)C and 0....

    Text Solution

    |

  19. When 1pentyne (A) is treated with 4N alcoholic KOH at 175^(@)C, it is ...

    Text Solution

    |

  20. Two moles of a perfect gas undergo the following processes: a. A rev...

    Text Solution

    |

  21. C(v) values of He is always (3R)/(2) but C(v) values of H(2) is (3R)/(...

    Text Solution

    |