Home
Class 12
PHYSICS
In the above question, find the work don...

In the above question, find the work done by the spring force as the block is moved leftward from `x_(1)=15mm` to `x_(z)=-10mm`.Take spring constant as 400 N/m.

Text Solution

AI Generated Solution

To find the work done by the spring force as the block is moved from \( x_1 = 15 \, \text{mm} \) to \( x_2 = -10 \, \text{mm} \), we can use the formula for work done by a spring: \[ W = \frac{1}{2} k (x_f^2 - x_i^2) \] where: - \( W \) is the work done by the spring, ...
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • WORK, ENERGY AND POWER

    AAKASH INSTITUTE ENGLISH|Exercise SECTION-A (OBJECTIVE TYPE QUESTIONS (ONE OPTIONISCORRECT)|60 Videos
  • WORK, ENERGY AND POWER

    AAKASH INSTITUTE ENGLISH|Exercise SECTION-B (SUBJECTIVE TYPE QUESTIONS) (ONE OPTIONS IS CORRECT)|45 Videos
  • WORK, ENERGY AND POWER

    AAKASH INSTITUTE ENGLISH|Exercise IILUSTRATION|2 Videos
  • WAVES

    AAKASH INSTITUTE ENGLISH|Exercise ASSIGNMENT ( SECTION-D ( Assertion - Reason Type Questions ))|12 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Find the work done by the spring force as the bloc k is moved leftward from x_(1)=15mm to x_(z)=-10mm value of spring constant is 400

A particle is subjected to a force F_(x) that varies withes position as shown in figure. Find the work done by the force on the body as it moves (a) from x =10.0 m to x =5.0 m , (b) from x =5.0 m to x =10.0 m , (c ) from x =10. 0 m to x =15.0 m , (d) what is the total work done by the force over the distance x =0 to x =15.0 ? .

A spring has natural length 40 cm and spring constant 500 N//m . A block of mass 1 kg is attached at one end of the spring and other end of the spring is attached to a ceiling. The block is relesed from the position, where the spring has length 45 cm .

Each of the blocks shown in figure has mass 1 kg. The rear block moves with a speed of 2 m/s towards the front block kept at rest. The spring attached to the front block islight and has a spring constant 50 N/m. find the maximum compression of the spring.

A 2 kg block slides on a horizontal floor with a speed of 4 m/s. It strikes an uncompressed spring, and compresses it till the block is motionless. The kinetic friction force is 15 N and spring constant is 10000 N/m. The spring is compressed by (in cm):

Two blocks of mass 2kg and 5kg are given speed as shown in the figure. System is lying on a frictionless surface and the blocks are connected by a massless spring if spring constant 35 N/m . Find the maximum compression in the spring.

Consider a block connected to a light spring of spring constant 100Nm^(-1) . Now the block is displaced by applying a constant force F which gives zero resultant force when spring is stretched through 10 cm. Evaluate (i) Work done by the spring force when the block attains equilibrium. (ii) Net work done on the block when it attains maximum speed.

The block of mass M in figure -4.160, initially has a velocity v_(o) to the right and its positionis much that the spring exerts no froce on it, i.e, the spring is not stretched or comkpressed. The block moves to the right a distance l before sttoping in the dotted position shown. The speing constant is k and the coefficeent of kinetic friction between block and table is mu. as the block moves the distance l, (a) what is the work done on it by the friction force ? (b) What is the work done on it by the spring force ? (c) are there other forces actionon the block, and if so what work do they do ? (d) what is the total work done on the block?

The work done in extending a spring by x_0 is W_0 . Find the work done in further extension x_0 .

A block of mass 0.1 kg attached to a spring of spring constant 400 N/m is putted rightward from x_(0)=0 to x_(1)=15 mm. Find the work done by spring force.

AAKASH INSTITUTE ENGLISH-WORK, ENERGY AND POWER-TRY YOURSELF
  1. A particle of mass m is released from point A as shown in the gigure. ...

    Text Solution

    |

  2. A block of mass 0.1 kg attached to a spring of spring constant 400 N/m...

    Text Solution

    |

  3. In the above question, find the work done by the spring force as the b...

    Text Solution

    |

  4. Two blocks of masses m(1) = 1 kg and m(2) = 2 kg are connected by a n...

    Text Solution

    |

  5. Two block of masses m(1) and m(2) connected by a light spring rest on ...

    Text Solution

    |

  6. Express the daily intake of a human adult in kiloc alorie

    Text Solution

    |

  7. Express the enenrgy of big bang in eV

    Text Solution

    |

  8. An engine pumps 800 kg of water through height of 10 m in 80 s. Find t...

    Text Solution

    |

  9. The averge work done by a human heart while it beats once is 0.5J. Cal...

    Text Solution

    |

  10. A particle is moving along x-axis under the action of force, F which v...

    Text Solution

    |

  11. The position (x) of body moving along x-axis at time (t) is given by ...

    Text Solution

    |

  12. A 10 metric ton truck drives up a hilly road of gradient 1 in 50 at a ...

    Text Solution

    |

  13. For Q. 33, calculate how fast will the same truck move down the hill w...

    Text Solution

    |

  14. Provided a racing car does not lose traction, the time taken by it to ...

    Text Solution

    |

  15. consider an elastic collision between a neutron and a light particle l...

    Text Solution

    |

  16. Consider an elastic head on collision between a neutron and a light nu...

    Text Solution

    |

  17. Considering equal mases, get the expressions for the velocities of bod...

    Text Solution

    |

  18. For example 32 consider target body B initially at rest, get the expre...

    Text Solution

    |

  19. Two particles, A and B of masses m and 3m, are moving along X and Y ax...

    Text Solution

    |

  20. Q.39, find the loss of energy during the inelatic collision.

    Text Solution

    |