Home
Class 12
PHYSICS
Statement-1: A string of length 4 m is v...

Statement-1: A string of length 4 m is vibrating in its fourth overtone. The wavelength of the wave is 80 cm.
Statement-2: Doppler's effect is applicable only when source or observer moves with constant speed.
Statement-3: For a wave travelling along positive x-axis the displacement of a particle x at time t is same as that of the particle at origin at time (t-x/v) where v is the wave speed.

A

FFF

B

FFT

C

FTF

D

TTF

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • WAVES

    AAKASH INSTITUTE ENGLISH|Exercise Assignment (Section-I) (Subjective Type Questions)|8 Videos
  • WAVES

    AAKASH INSTITUTE ENGLISH|Exercise Assignment (Section-J) (Subjective Type Questions)|5 Videos
  • WAVES

    AAKASH INSTITUTE ENGLISH|Exercise Assignment (Section-G) (Integer Type)|4 Videos
  • WAVE OPTICS

    AAKASH INSTITUTE ENGLISH|Exercise Assignment (Section-J (Aakash Challengers question))|1 Videos
  • WORK, ENERGY AND POWER

    AAKASH INSTITUTE ENGLISH|Exercise Assignment (SECTION - D)|13 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A particle is moving with speed v=b sqrt(x) along positive x-axis. Calculate the speed of the particle at time t= tau (assume tha the particle is at origin at t= 0).

Sound waves are trqvelling along positive x - direction. Displacement of particle at any time t is as shows in figure. Select the correct statement.

The displacement x of a particle moving along x-axis at time t is given by x^2 =2t^2 + 6t . The velocity at any time t is

A transverse wave travels along x-axis . The particles of medium move

The position of a transverse wave travelling in medium along positive x-axis is shown in figure at time t=0. Speed of wave is v=200 m/s Frequency of the wave is

The position of a transverse wave travelling in medium along positive x-axis is shown in figure at time t=0. Speed of wave is v=200 m/s Equation of the wave is (in SI unit)

A particle moves with constant speed v along a circular path of radius r and completes the circle in time T. The acceleration of the particle is

A particle located at x = 0 at time t = 0, starts moving along the positive x-direction with a velocity that varies as v=psqrtx . The displacement of the particle varies with time as (where, p is constant)

A particle starts from the origin at time t = 0 and moves along the positive x-axis. The graph of velocity with respect to time is shown in figure. What is the position of the particle at time t = 5s ?

A particle moves along x -axis. The position of the particle at time t is given as x=t^(3)-9t^(2)+24t+1 . Find the distance traveled in first 5 seconds.