Home
Class 12
PHYSICS
A block is projected with speed 20 m/s o...

A block is projected with speed 20 m/s on a rough horizontal surface. The coefficient of friction `(mu)` between the surface varies with time (t) as shown in figure. The speed of body at the end of 4 second will be `(g=10m//s^(2))`

A

The force exerted by horizontal surface on body is constant throughtout its motion

B

Reaction by horizontal surface on the body is constant throughout its motion

C

During `t = 1s "to " t = 3s `, force of riction is constant

D

From `t = 0 to t = 1s ` retardation of body increases

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A, B, C
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • LAWS OF MOTION

    AAKASH INSTITUTE ENGLISH|Exercise ASSIGNMENT ( SECTION -D) Linked Comprehension Type Question|1 Videos
  • LAWS OF MOTION

    AAKASH INSTITUTE ENGLISH|Exercise ASSIGNMENT ( SECTION -D) Linked Comprehension Type Question (Comprehension -I)|2 Videos
  • LAWS OF MOTION

    AAKASH INSTITUTE ENGLISH|Exercise ASSIGNMENT ( SECTION -B) objective type questions (one option is correct)|59 Videos
  • KINETIC THEORY

    AAKASH INSTITUTE ENGLISH|Exercise EXERCISE (ASSIGNMENT) SECTION - D Assertion - Reason Type Questions|10 Videos
  • MAGNETISM AND MATTER

    AAKASH INSTITUTE ENGLISH|Exercise ASSIGNMENT (SECTION D)|26 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A small body is projected with a velocity of 20.5 ms^(-1) along rough horizontal surface. The coefficient of friction (mu) between the body and surface changes with time t (in s) as the the body moves along the surface. Find the velocity at the end of 4s in m/s

block is moving on a rough surface. At time t=0, speed of the block is 20 m/s. Coefficient of friction ( mu ) between block and surface varies with time (t) as shown in figure. The magnitude of velocity of particle after t = 2 second is ( g = 10 ms^-2 )

A block is moving on a rough surface. At time t = 0, speed of the block is 20 m/s. Coefficient of friction (mu) between block and surface varies with time (t) as shown in figure. The magnitude of velocity of particle after t = 2 second is (g = 10 ms^-2)

A block of mass m is moving on a rough horizontal surface. mu is the coefficient of kinetic friction between the block and the surface. What is the net force exerted by the surface on the block?

A body of mass 2 kg is being dragged with uniform velocity of 2 m / s on a rough horizontal plane. The coefficient of friction between the body and the surface is 0.20. The amount of heat generated in 5 sec is . (4.2"joule"//cal and g=9.8 m//s^(2))

A block is kept on a rough horizontal surface. A variable horizontal force is acting on the block as shown in the figure. At t=0 , block is at rest. Kinectic energy of block at t=5 sec will be (g=10m//s^(2))

A block of mass m=5kg is resting on a rough horizontal surface for which the coefficient of friction is 0.2 . When a force F=40N is applied, the acceleration of the block will be (g=10m//s^(2)) .

Two blocks A and B of masses 10 kg and 15 kg are placed in contact with each other rest on a rough horizontal surface as shown in the figure. The coefficient of friction between the blocks and surface is 0.2. A horizontal force of 200 N is applied to block A. The acceleration of the system is ("Take g"=10ms^(-2))

A wedge B of mass 2 m is placed on a rough horizontal suface. The coefficient of friction between wedge and the horizontal surface is mu_(1) . A block of mass m is placed on wedge as shown in the figure. The coefficient of friction between block and wedge is mu_(2) . The block and wedge are released from rest. Q. Suppose the inclined surface of the wedge is at theta=37^(@) angle from horizontal and mu_(2)=0.9 then the wedge:

A wedge B of mass 2 m is placed on a rough horizontal suface. The coefficient of friction between wedge and the horizontal surface is mu_(1) . A block of mass m is placed on wedge as shown in the figure. The coefficient of friction between block and wedge is mu_(2) . The block and wedge are released from rest. Q. Suppose the inclined surface of the wedge is at theta=37^(@) from angle from horizontal and mu_(2)=0 are wedge will remain in equilibrium if

AAKASH INSTITUTE ENGLISH-LAWS OF MOTION-ASSIGNMENT ( SECTION -C) objective type questions (More than one options are correct)
  1. A block of mass M is placed on a horizontal surface. It is tied with a...

    Text Solution

    |

  2. An arrangement of pulleys and blocks is shown in the figure . The two...

    Text Solution

    |

  3. A pendulum bob of mass 50 gm is hanging from the ceiling of a lift by...

    Text Solution

    |

  4. The two arrangement of identical frictionless and massless pulleys , s...

    Text Solution

    |

  5. Two blocks of masses 4 kg and 2sqrt(3) kg are placed on fixed smooth w...

    Text Solution

    |

  6. A block of mass m slides down a rough inclined plane with an accelerat...

    Text Solution

    |

  7. A block is projected with speed 20 m/s on a rough horizontal surface. ...

    Text Solution

    |

  8. A block of mass m is placed on a smooth wedge of mass M, as shown in t...

    Text Solution

    |

  9. A block can slide on a smooth inclined plane of inclination theta kept...

    Text Solution

    |

  10. A block of mass m is placed in contact with one end of a smooth tube o...

    Text Solution

    |

  11. A wedge of inclination theta is placed on a smooth surface. Ablock o...

    Text Solution

    |

  12. Consider a vehicle going on a horizontal rod towards east. Neglect any...

    Text Solution

    |

  13. The position vector of a particle in a circular motion about the origi...

    Text Solution

    |

  14. A car of maas M is moving on a horizontal circular path of radius r. A...

    Text Solution

    |

  15. Two carnot engines A and B are operating between the same sink and sou...

    Text Solution

    |

  16. A body hangs from a spring balance supported from the roof of an elev...

    Text Solution

    |

  17. A block of mass m is connected to another block of mass M by a massles...

    Text Solution

    |

  18. Wedge shown in the figure is fixed . System is released from rest (Neg...

    Text Solution

    |

  19. Determine the tensions T(1) and T(2) in the string as shown in figure.

    Text Solution

    |

  20. A force P acts on a smooth block of mass m placed on a horizontal floo...

    Text Solution

    |