Home
Class 12
PHYSICS
There are two blocks A and B placed on a...

There are two blocks A and B placed on a smooth surface. Block A has mass 10 kg and its is moving with velocity 0.8 m/s towards stationary B of unknown mass. At the time of collision, their velocities are given by the following graph :

Impulse of deformation is :

A

1 Ns

B

3 Ns

C

6 Ns

D

5 Ns

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B

`m_(A)xx0.8 =m_(A)xx0.2 +m_(0)xx1.0`
`m_(A)xx0.6 m_(B)xx1.0 m_(B)=0.6 m_(A)`
`e=(1-0.2)/(0.8)=1=1.5`
`I_(d)=6xx0.5-6xx0=3N-5=10xx(0.8-0.5)=10xx0.3 = 3NS`
`Delta U=(1)/(2)xx10xx(0.8)^(2)-(1)/(2)xx16xx(0.5)^(2)=5`
`xx0.64 8 xx0.25=3.2 -2.0=1.2J`.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • DAILY PRACTICE PROBLEM

    RESONANCE ENGLISH|Exercise DPP No.66|20 Videos
  • DAILY PRACTICE PROBLEM

    RESONANCE ENGLISH|Exercise DPP No.67|10 Videos
  • DAILY PRACTICE PROBLEM

    RESONANCE ENGLISH|Exercise DPP No.64|20 Videos
  • CURRENT ELECTRICITY

    RESONANCE ENGLISH|Exercise High Level Problems (HIP)|19 Videos
  • ELECTRO MAGNETIC WAVES

    RESONANCE ENGLISH|Exercise Exercise 3|27 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

There are two blocks A and B placed on a smooth surface. Block A has mass 10 kg and its is moving with velocity 0.8 m/s towards stationary B of unknown mass. At the time of collision, their velocities are given by the following graph : Maximum deformation potential energy is :

There are two blocks A and B placed on a smooth surface. Block A has mass 10 kg and its is moving with velocity 0.8 m/s towards stationary B of unknown mass. At the time of collision, their velocities are given by the following graph : Coefficient of restitution of the collision is

A ball weighing 4 kg and moving with velocity of 8 m/sec. Collides with a stationary ball of mass 12 kg. After the collision, the two balls move together. The final velocity is

A body of mass 10 kg and velocity 10 m/s collides with a stationary body of mass 5 kg . After collision both bodies stick to each other , velocity of the bodies after collision will be

Two smooth spheres A and B of masses 4kg and 8kg move with velocities 9m//s and 3m//s in opposite directions. If A rebounds on its path with velocity 1m//s , then

Two balls A & B of mass m_(1) and m_(2) are kept on a horizontal smooth surface. A is given a velocity towards B so that they perform head on collision

Two identical blocks A and B, each of mass m=3kg , are connected with the help of an ideal spring and placed on a smooth horizontal surface as shown in Fig. Another identical blocks C moving velocity v_0=0.6(m)/(s) collides with A and sticks to it, as a result, the motion of system takes place in some way Based on this information answer the following questions: Q. After the collision of C and A, the combined body and block B would

Two identical blocks A and B, each of mass m=3kg , are connected with the help of an ideal spring and placed on a smooth horizontal surface as shown in Fig. Another identical blocks C moving velocity v_0=0.6(m)/(s) collides with A and sticks to it, as a result, the motion of system takes place in some way Based on this information answer the following questions: Q. After the collision of C and A, the combined body and block B would

Block A of mass 1 kg is placed on the rough surface of block B of mass 3 kg . Block B is placed on smooth horizontal surface. Blocks are given the velocities as shown. Find net work done by the frictional force. [in (-) ve J ]. .

Two balls of masses 2 kg and 4 kg are moved towards each other with velocities 4m//s and 2m//s , respectively, on a frictionless surface. After colliding, the 2kg ball returns back with velocity 2m//s . then find a. velocity of the 4 kg after collision b. coefficient of restitution e, c. impulse of deformation J_(D) d. maximum potential energy of deformation, e. impulse of reformation J_(R)