Home
Class 12
CHEMISTRY
What would be the molality of 20% (mass/...

What would be the molality of 20% (mass/mass) aqueous solution of KI ?
(molar mass of KI `= 166 g mol^(-1)`)

A

1.48

B

1.51

C

1.08

D

1.35

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B

20% (mass/mass) means
100 gm of solution has 20 gm of KI `rArr` 80 gm of solvent contains 20 gm of KI
Molality, `m = (20)/(166) xx (1000)/(80) = 1.506 ~~ 1.51 m`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • STOICHIOMETRY - I

    VMC MODULES ENGLISH|Exercise JEE Advanced (Archive)|31 Videos
  • STOICHIOMETRY - I

    VMC MODULES ENGLISH|Exercise Level - 2|65 Videos
  • STATES OF MATTER

    VMC MODULES ENGLISH|Exercise IN-CHAPTER EXERCISE-I|10 Videos
  • STOICHIOMETRY-II

    VMC MODULES ENGLISH|Exercise JEE Advanced (Archive)|43 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

What would be the molality of 10% (mass/mass) aqueous solution of KI ? (molar mass of KI = 166 g mol^(-1) )

What would be the molality of 20% (mass/mass) aqueous solution of Kl? (molar mass of Kl = 166 g mol^(-1) )

What would be the molality of 20% (w/w) aqueous solution of x is (Molar mass.- 50) :

What would be the molality of 60% (mass/mass) aqueous solution of CH_(3)COOH ? (Molar mass of CH_(3)COOH = 60 g mol^(-1) )

(a) Define the following terms : (i) Ideal solution (ii) Azeotrope (iii) Osmotic pressure (b) A solution of glucose (C_(6)H_(12)O_(6)) in water is labelled as 10% by weight. What would be the molality of the solution? (Molar mass of glucose= 180 g mol^(-1) )

Define the following terms, (a) Ideal solution. (b) Azeotrope. (c) Osmotic pressure. (ii) A solution of glucose (C_(6)H_(12)O_(6)) in water is labelled as 10% by weight what would be the molality of the solution ? (Molar mass of glucose=180 g mol^(-1) )

What is the molality of a solution containing 200 mg of urea (molar mass = 60 g mol^(-1) ) in 40g of water ?

What is the molarity of an aqueous solution of ethyl alcohol molar mass =46.0 which contains 50.0 g of alcohol in 500 mL of the solution?

Calculate mole fraction of KI if the density of 20% (mass/mass) aqueous KI solution is 1.202g mL^-1 (a)0.0263 , (b)0.569 , (c)0.365 , (d)0.987

(a) What type of deviation is shown by a mixture of ethanol and acetone? Give reason (b) A solution of glucose (molar mass =180 g mol^(-1)) in water is labelled as 10% (by mass) what would be the molality and molarity of the solution ? (Density of solution =1.2 gL^(-1))

VMC MODULES ENGLISH-STOICHIOMETRY - I-JEE Main (Archive)
  1. 1g of a carbonate (M(2)CO(3)) on treatment with excess HCl produces 0....

    Text Solution

    |

  2. The most abundant elements by mass in the body of a healthy human adul...

    Text Solution

    |

  3. Excess of NaOH (aq) was added to 100 mL of FeCI(3) (aq) resulting into...

    Text Solution

    |

  4. A sample of NaClO(3) is converted by heat to NaCl with a loss of 0....

    Text Solution

    |

  5. For per gram of reactant, the maximum quantity of N(2) gas is produc...

    Text Solution

    |

  6. An unknown chlorohydrocarbon has 3.55% of chlorine. If each molecule o...

    Text Solution

    |

  7. The ratio of mass percent of C and H of an organic compound (CxHyOz) i...

    Text Solution

    |

  8. The amount of suga (C(12)H(22)O(11)) required to prepare 2L of its 0.1...

    Text Solution

    |

  9. A solution of sodium sulfate contains 92g of Na^(+) ions per kilogram ...

    Text Solution

    |

  10. For the following reaction, the mass of water produced from 445 g of C...

    Text Solution

    |

  11. A 10 mg effervescent tablet containing sodium bicarbonate and oxalic a...

    Text Solution

    |

  12. 50 mL of 0.5 M oxalic acid is needed to neutralize 25 mL of sodium hyd...

    Text Solution

    |

  13. 8g of NaOH is dissolved in 18g of H(2)O. Mole fraction of NaOH in solu...

    Text Solution

    |

  14. 25 ml of the given HCl solution requires 30 mL of 0.1M sodium carbo...

    Text Solution

    |

  15. At 300 K and 1 atmospheric pressure, 10 mL of a hydrocarbon required 5...

    Text Solution

    |

  16. For a reaction, N(2)(g)+3H(2)(g)rarr2NH(3)(g), identify dihydrogen (H(...

    Text Solution

    |

  17. If mass of 5 mole AB(2) is 125xx10^(-3)kg and mass of 10 mole A(2)B(2)...

    Text Solution

    |

  18. In which of the following minimum amount of O(2) is required per gram ...

    Text Solution

    |

  19. What would be the molality of 20% (mass/mass) aqueous solution of KI ?...

    Text Solution

    |

  20. The percentage composition of carbon by mole in methane is:

    Text Solution

    |