Home
Class 12
CHEMISTRY
Given that E(o(2)//H(2)O)^(Theta)= +1.23...

Given that `E_(o_(2)//H_(2)O)^(Theta)= +1.23V`, `E_(S_(2)O_(8)^(2-)//SO_(4)^(2-))^(Theta)=2.05V`, `E_(Br_(2)//Br^(-))^(Theta)=+1.09V`, `E_(Au^(3+)//Au^(Theta))=+1.4V`
The strongest oxidizing agent is :

A

`S_(2)O_(B)^(2-)`

B

`O_(2)`

C

`Br_(2)`

D

`Au^(3+)`

Text Solution

Verified by Experts

Greater is the reduction potential ,stronger is the ixidizing agent.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ELECTROCHEMISTRY

    VMC MODULES ENGLISH|Exercise JEE Advanced (Archive)|76 Videos
  • ELECTROCHEMISTRY

    VMC MODULES ENGLISH|Exercise FUNDAMENTAL|50 Videos
  • ELECTROCHEMISTRY

    VMC MODULES ENGLISH|Exercise Level-2|65 Videos
  • CLASSIFICATION OF ELEMENTS AND PERIODICITY IN PROPERTIES

    VMC MODULES ENGLISH|Exercise JEE ADVANCE (ARCHIVE)|30 Videos
  • ENVIRONMENTAL CHEMISTRY

    VMC MODULES ENGLISH|Exercise JEE Main (Archive)|39 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Given that E_(O_(2))^(ɵ)//H_(2)O=+1.23V , E_(S_(2)O_(8)^(2-)//SO_(4)^(-2))=2.05V E_(Br_(2)^(ɵ)//Br-=+1.09V , E_(Au^(ɵ)^(3+)//Au=+1.4V The strongest oxidizing agent is :

Given E_(S_(2)O_(8)^(2-)//SO_(4)^(2-)^(@)=2.05V E_(Br_(2)//Br^(-))^(@)=1.40V E_(Au^(3+)//Au)^(@)=1.10V ,brgt E_(O_(2)//H_(2)O)^(@)=1.20V Which of the following is the strongest oxidizing agent ?

given E_(S_(2)O_(8)^(2-)//SO_(4)^(2-)^(@)=2.05V E_(Br_(2)//Br^(-))^(@)=1.40V E_(Au^(3+)//Au)^(@)=1.10V ,brgt E_(O_(2)//H_(2)O)^(@)=1.20V Which of the following is the strongest oxidizing agent ?

Given E_("Cr_(2)O_(7)^(2-)//Cr^(3+))^(@)=1.33V,E_(MnO_(4)^(-)//Mn^(2+))^(@)=1.51V Among the following, the strongest reducing agent is E_(Cr^(3+)//Cr)^(@)=-0.74V^(x),E_(MnO_(4)^(-)//Mn^(2+))^(@)=1.51V E_(Cr_(2)O_(7)^(2-)//Cr^(3+))^(@)=1.33V,E_(Cl//Cl^(-))^(@)=1.36V Based on the data given above strongest oxidising agent will be

Given E_(cr^(3+)//Cr)^(0)=-0.74 V, E_(MnO_(4)//Mn^(2+))^(0)=1.51 cm E_(Cr_(2)O_(7)^(2-)//Cr^(3+))^(0)=1.33 V, E_(Cl//Cl^(-))^(0)=1.36 V Based on the data given above, strongest oxidising agent will be:

Given E_(Cl_(2)//Cl^(-))^(@)=1.36V,E_(Cr^(3+)//Cr)^(@)=-0.74V E_("Cr_(2)O_(7)^(2-)//Cr^(3+))^(@)=1.33V,E_(MnO_(4)^(-)//Mn^(2+))^(@)=1.51V Among the following, the strongest reducing agent is

E_(Mn^(2+)//MnO_(4)^(-))^(0)=-1.51V E_(MnO_(2)//Mn^(+2))^(0)=+1.23V E_(MnO_(4)^(-)//MnO_(2)=? (All in acidic medium)

Using the data given below: E_(Cr_(2)O_(7)^(2-)|Cr^(3+))^(@)=1.33V E_(Cl_(2)|Cl^(-))^(@)=1.36V E_(MnO_(4)^(-)|Mn^(2+))^(@)=1.51V E_(Cr^(3+)|Cr)=-0.74V Mark the strongest reducing agent.

Using the data given below: E_(Cr_(2)O_(7)^(2-)|Cr^(3+))^(@)=1.33V E_(Cl_(2)|Cl^(-))^(@)=1.36V E_(MnO_(4)^(-)|Mn^(2+))^(@)=1.51V E_(Cr^(3+)|Cr)=-0.74V Mark the strongest reducing agent.

One ecologically important equilibrium is that between carbonate and hydrogen carbonate ions in natural water. This standard Gibb's energies of formation of CO_(3)^(-2)(aq) and HCO_(3)^(Theta)(aq) are -527.8 kJ mol^(-1) and -586.8 kJ mol^(-1) respectively. For water, 2H_(2)O(l) +2e^(Theta) rarr H_(2)(g) +2OH^(Theta)(aq) , E_(RP)^(Theta) =- 0.83 V 2H_(2)O rarr O_(2) +4H^(+) +4e^(Theta), E_(OX)^(Theta) = - 1.23V What is the standard potential Couple of HCO_(3)^(-)//CO_(3)^(-2),H_(2) .

VMC MODULES ENGLISH-ELECTROCHEMISTRY-JEE Main (Archive)
  1. In the cell Pt(s)|H(2)(g,1bar)|HCl (aq)| AgCl(s)|Ag(S)|Pt(s) the cell ...

    Text Solution

    |

  2. For the cell Zn((s)) |ZN^(2+) ((aq)) || M^(X+)((aq))|M((s)), different...

    Text Solution

    |

  3. The standard electrode potential E^(@) and its temperature coefficien...

    Text Solution

    |

  4. ^^(m)^(@) for NaCI,HCI and NaA are 126.4,425.9 and 100.5Scm^2 m ol^(-1...

    Text Solution

    |

  5. Given the equilibrium constant : K(c) of the reaction : Cu(s) + 2Ag^...

    Text Solution

    |

  6. Consider the following reduction processes : Zn^(2+)+2e^(-)toZn(s), ...

    Text Solution

    |

  7. Consider the statements S1 and S2: S1: Conductivity always increases...

    Text Solution

    |

  8. The standard Gibbs energy for the given cell reaction is KJmol^(-1) at...

    Text Solution

    |

  9. Given that E(o(2)//H(2)O)^(Theta)= +1.23V, E(S(2)O(8)^(2-)//SO(4)^(2-...

    Text Solution

    |

  10. Given : Co^(3+) + e^(-) to Co^(2+) , E^(@) = +1.81V pb^(4+) + 2e^(-...

    Text Solution

    |

  11. The decreasing order of electrical conductivity of the following aqueo...

    Text Solution

    |

  12. The INCORRECT match in the following is :

    Text Solution

    |

  13. A solution of Ni(NO(3))(2) is electrolysed between platinum electrode...

    Text Solution

    |

  14. Calculate the standard cell potential (in V) of the cell in which foll...

    Text Solution

    |

  15. Which one of the following graphs between molar conductivity (A(m)) ...

    Text Solution

    |

  16. The equation that is incorrect is:

    Text Solution

    |

  17. For an electrochemical cell Sn(s)Sn^(2+) (aq,1M)||pb^(2+) (Aq,1M)|Pb(s...

    Text Solution

    |

  18. 108 g of silver (molar mass 108 g mol–1) is deposited at cathode from ...

    Text Solution

    |

  19. What would be the electrode potential for the given half cell reaction...

    Text Solution

    |

  20. Given that the standard potentials ((E^(@))) of CU^(2+)//Cu and CU^(+...

    Text Solution

    |