Home
Class 12
PHYSICS
A rocket is fired vertically up from the...

A rocket is fired vertically up from the ground with a resultant vertical acceleration of `10 m//s^2.` The fuel is finished in 1 min and it continues to move up. (a) What is the maximum height reached? (b) Afte2r how much time from then will the maximum height be reached?(Take `g= 10 m//s^2`)

A

B

C

D

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
D

`bar(AB) = (1)/(2) g t^(2)= 5 xx 60 xx 60m = 18km`
`bar(BC) = ((600) (600))/(20) = 18km, bar(AC) = 36km`

`v^(2) = {{:(+0.02h, 0 le h le 18km),(-0.02(h-36), 18km le h le 36km),(+0.02 (36-h), 36km ge h ge 0km):}`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • MOCK TEST 3

    VMC MODULES ENGLISH|Exercise PART I : PHYSICS (SECTION-2)|10 Videos
  • MOCK TEST 2

    VMC MODULES ENGLISH|Exercise PART I : PHYSICS (SECTION - 2)|10 Videos
  • MOCK TEST 4

    VMC MODULES ENGLISH|Exercise PHYSICS (SECTION 2)|5 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A rocket is fired vertically from the ground. It moves upwards with a constant acceleration 10m//s^(2) after 30 sec the fuel is finished. After what time from the instant of firing the rocket will attain the maximum height? g=10m//s^(2) :-

A body is thrown vertically up reaches a maximum height of 78.4 m. After what time it will reach the ground from the maximum height reached ?

A rocket is fired vertically up from the ground with an acceleration 10 m//s^(2) . If its fuel is finished after 1 minute then calculate - (a) Maximum velocity attained by rocket in ascending motion. (b) Height attained by rocket fuel is finished. (c ) Time taken by the rocket in the whole motion. (d) Maximum height attained by rocket.

A ball is thrown up at a speed of 4.0 m/s. Find the maximum height reached by the ball. Take g=10 m//s^2 .

Find the maximum height reached by a particle which is thrown vertically upwards with the velocity of 20 m//s (take g= 10 m//s^(2) ).

A stone is thrown vertically from the ground. It reaches the maximum height of 500 m in 10 sec. After what time it will reach the ground from the maximum height reached?

A ball is projected vertically upward with speed of 50 m/s. Find a. the maximum height, b. the time to reach the maximum height, c. the speed at half the maximum height. Take g= 10 m/s^2 .

A body thrown vertically up from the ground passes the height of 102 m twice in an interval of 10 s. What was its initial velocity ?

A ball is projected vertically upward with a speed of 50 m//s. Find (a) the maximum height, (b) the time to reach the maximum height, (c) the speed at half the maximum height. Take g=10 ms^2.

A balloon starts rising from the ground with an acceleration of 1.25 m//s^(2) . A stone is released from the balloon after 10s. Determine (1) maximum height of ston from ground (2) time taken by stone to reach the ground