Home
Class 12
PHYSICS
Two sound sources are moving in opposite...

Two sound sources are moving in opposite directions with velocities ` v_(1) and v_(2) ( v_(1) gt v_(2))` . Both are moving away from a stationary observer. The frequency of both the sources is 900 Hz. What is the value of ` v_(1) - v_(2)` so that the beat frequency aboserved by the observer is 6 Hz. speed of sound v= 300 m/s given ,that `v_(1) and v_(2) lt lt v `

A

`1m//s `

B

`2 m//s `

C

`3 m//s `

D

` 4m//s `

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B

`1700{(340)/(340 + V_2) - (340)/(340 + V_1)}=10`
`implies (1700 xx 340)/(340) {(1-(V_2)/(340))-(1-(V_1)/(340))}=10`
`or (1700 (V_1 -V_2))/(340)=10 " or " V_1 - V_2 = 2m//s `
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • MOCK TEST 4

    VMC MODULES ENGLISH|Exercise PHYSICS (SECTION 2)|5 Videos
  • MOCK TEST 3

    VMC MODULES ENGLISH|Exercise PART I : PHYSICS (SECTION-2)|10 Videos
  • MOCK TEST 5

    VMC MODULES ENGLISH|Exercise PHYSICS ( SECTION-2)|5 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Two sources of sound are moving in opposite directions with velocities V_(1) and V_(2)(V_(1) gt V_(2)) . Both are moving away from a stationary observer. The frequency of both the source is 1700Hz. What is the value of (V_(1)-V_(2)) so that the beat frequency observed by the observer is 10Hz. V_("sound")=340m//s and assume that V_(1) and V_(2) both are very much less than V_("sound") .

Two sound sources are moving away from a stationary observer in opposite direction with velocities V_1 and V_2(V_1gtV_2) . The frequency of both the sources is 900 Hz. V_1 and V_2 are both quite less than speed of sound, V=300(m)/(s) . Find the value of (V_1-V_2) so that beat frequency observed by observer is 9 Hz. (in m/s).

A source of sound is travelling towards a stationary observer. The frequency of sound heard by the observer is 25% more that the actual frequency. If the speed of sound is v, that of the source is

When two sound sources of the same amplitude but of slightly different frequencies v_(1) and v_(2) are sounded simultaneously, the sound one hears has a frequency equal to

A source of sonic oscillations with frequency n=1700Hz and a receiver are located on the same normal to a wall. Both the source and receiver are stationary, and the wall recedes from the source with velocity u=6.0(m)/(s) . Find the beat frequency registered by the receiver. The velocity of sound is v=340(m)/(s) .

A source of sonic oscillations with frequency n=1700Hz and a receiver are located on the same normal to a wall. Both the source and receiver are stationary, and the wall recedes from the source with velocity u=6.0(m)/(s) . Find the beat frequency registered by the receiver. The velocity of sound is v=340(m)/(s) .

the frequency changes by 10 % as the source approaches a stationary observer with constant speed v_(s) . What would be the percentage change in frequency as the sources reaccedes the observer with the same speed ? Given , that v_(s)lt lt v (v= speed pf sound in air )

Given frequency of source f=100Hz, v_(s)=20m//s and v=330 m//s. The beat frequencies f_(1) and f_(2) are

An observer moves on the same line on which two sources of sound of frequency 660 Hz are present. The observer observes beat frequency of 10Hz . If speed of sound is 300m//s then speed of the observer is:

Two masses, m_(1) and m_(2) , are moving with velocities v_(1) and v_(2) . Find their total kinetic energy in the reference frame of centre of mass.