Home
Class 12
PHYSICS
The pressure in monoatomic gas increases...

The pressure in monoatomic gas increases linearly from ` =4xx10^(5) Nm^(-2)` to ` 8xx10^(+5) Nm^(-2)` when its volume increases from `0.2m^(3)` to `0.5m^(3)`. Calculate .
(i) Work done by the gas ,
(ii) Increase in the internal energy,
(iii) Amount of heat supplied,
(iv) Molar heat capacity of the gas `R= 8.31J mol^(-1) K^(-1)`

Text Solution

AI Generated Solution

To solve the problem step by step, let's break it down into the required parts: ### Given Data: - Initial pressure, \( P_1 = 4 \times 10^5 \, \text{N/m}^2 \) - Final pressure, \( P_2 = 8 \times 10^5 \, \text{N/m}^2 \) - Initial volume, \( V_1 = 0.2 \, \text{m}^3 \) - Final volume, \( V_2 = 0.5 \, \text{m}^3 \) - The gas is monoatomic. ...
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • GEOMETRICAL OPTICS

    ALLEN|Exercise SOME WORKED OUT EXAMPLES|83 Videos
  • GEOMETRICAL OPTICS

    ALLEN|Exercise EXERCISE -01|65 Videos
  • CURRENT ELECTRICITY

    ALLEN|Exercise EX.II|66 Videos
  • GRAVITATION

    ALLEN|Exercise EXERCISE 4|9 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The prssure in a monoatomic gas increases lineraly from 4 xx 10^(5) Nm^(-2) to 8 xx 10^(5)Nm^(-2) when its volume increases form 0.2 m^(3) to 0.5 m^(3) . Calculate the following: (a) work done by the gas. (2) increase in the internal energy

In a given process work done on a gas is 40 J and increase in its internal energy is 10J. Find heat given or taken to/from the gas in this process.

Two moles of an ideal gas was heated isobarically so that its temperature was raised by 100 K. The heat absorbed during the process was 4000 J. Calculate (i) the work done by the gas, (ii) the increase in internal energy and (ii) the value of y for the gas [R =8.31 J mol ^(-1) K ^(-1) ].

10 moles of a gas are heated at constant volume from 20^@C" to "30^@C . Calculate the change in the internal energy of the gas. The molar heat capacity of the gas at constant pressure, C_p = 6.82 cal K^(-1) mol^(-1) and R = 1.987 cal K^(-1) mol^(-1) .

A gas under constant pressure of 4.5 xx 10^(5) Pa when subjected to 800 kJ of heat, changes the volume from 0.5 m^(3) to 2.0 m^(3) . The change in internal energy of the gas is

An ideal gas initially at 300 K undergoes an isobaric expansion at 2.50 k Pa. If the volume increases from 1.00 m^(2) to 3.00 m^(3) and 12.5 kJ is transferred to the gas by heat, what are (a) the change in its internal energy and (b) its final temperature ?

One mole of an ideal gas undergoes a process T = 300 + 2V. Then amount of work done by gas when volume increases from 2m^3 to 4m^3 :

the pressure of a gas change linearly with volume from 10kPa, 200 cc to 50 kPa, 50 cc. (a) calculate the work done by the gas, (b) If no heat is supplied or extracted from the gas, what is the change in the internal energy of the gas ?

The volume of a monatomic ideal gas increases linearly with pressure, as shown in Fig. Calculate (a) increase in internal energy, (b) work done by the gas and (c ) heat supplied to the gas.

An ideal gas with adiabatic exponent ( gamma=1.5 ) undergoes a process in which work done by the gas is same as increase in internal energy of the gas. Here R is gas constant. The molar heat capacity C of gas for the process is: