Home
Class 11
PHYSICS
A particle hanging form a spring stretch...

A particle hanging form a spring stretches it by 1 cm at earth's surface. How much will the same particle stretch the spring at a place 800 km above the earth's surface? Radius of the earth=6400 km.

Text Solution

Verified by Experts

Suppose the mass of the particle is m and the spring constant f the spring is k. The ccelertion due to gravity at earth's surface si g=(GM)/R^2` with usual symbols The extension in the spring is mg/k.
Hence 1cm=(GMm)/(kR^2)`……….i
At a heigh h=800 km the extension is given by
`x=(GMm)/(k(R+h)^2`.........ii
by i and ii
x/(1cm)=R^2/((R+H)^2)
`((6400km)^2)/((7200km)^2)=0.79`
`Hence x=0.79cm
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • GRAVITATION

    HC VERMA|Exercise Question for short Answers|19 Videos
  • GRAVITATION

    HC VERMA|Exercise Objective -1|17 Videos
  • GRAVITATION

    HC VERMA|Exercise Exercises|39 Videos
  • FRICTION

    HC VERMA|Exercise Exercises|31 Videos
  • HEAT AND TEMPERATURE

    HC VERMA|Exercise Exercise|34 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Find the weight of the atmosphere around the earth (take the radius of earth as 6400km.)

A satellite is projected vertically upwards from an earth station. At what height above the earth's surface will the force on the satellite due to the earth be reduced to half its value at the earth station? (Radius of the earth is 6400 km.)

Find the percentage decrease in the weight of the body when taken to a height of 16 km above the surface of Earth. Radius of the Earth is 6400 km.

Calculate the value of orbital velocity for an artifical satellite of earth orbiting at a height of 1000 km (Mass of the earth =6 xx 10^(24) kg, radius of the earth = 6400 km )

A rocket is fired vertically with a speed of 5 km s^(-1) from the earth’s surface. How far from the earth does the rocket go before returning to the earth ? Mass of the earth = 6.0 x× 10^(24) kg, mean radius of the earth = 6.4 xx 10^(6) m , G = 6.67 xx 10^(-11) " N "m^(2) kg^(-2) .

A Geo-stationary satellite bits around the earth in a circular of radius 36, 000 km then what will be the time period of a spy satellite orbiting a few hundred km above the earth's surface (R_("earth") = 6400 km)

The magnetic moment of the assumed dipole at the earth's centre is 8.0 xx 10^22 A m^2 . Calculate the magnetic field B at the geomagnetic poles of the earth. Radius of the earth is 6400 km .

(i) Define orbital velocity and establish an expression for it. (ii) Calculate the value of orbital velocity for an artifical satellite of earth orbiting at a height of 1000km (Mass of the earth =6xx10^(24)kg , radius of the earth =6400km ).

A body stretches a spring by a particular length at the earth's surface at equator. At what height above the south pole will it stretch the same spring by the same length ? Assume the earth to be spherical.