Home
Class 12
PHYSICS
The maximum kinetic energy of photoelect...

The maximum kinetic energy of photoelectrons emitted from a metal surface increses from 0.4 eV to 1.2 eV when the frequency of the incident radiation is increased by 40% . What is the work function (in eV) of the metal surface?

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
1.6

According to Einstein.s photoelectric equation,
`hv=K.E. +phi_(0)`
Initially,
`hv= 0.4 +phi_(0)" "...(i)`
When frequency is increased by 40%
`1.4hv=1.2 +phi_(0)" " ...(ii)`
Subtracting equation (i) from equation (ii),
`1, 4hv – hv = 1,2 – 0,4`
`:.0.4hv=0.8`
`:.hV=2" " ...(iii)`
From equations (i) and (iii),
`2=0.4 +phi_(0)`
`:.phi_(0)=2-0.4 =1.6eV`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • NTA TPC JEE MAIN TEST 47

    NTA MOCK TESTS|Exercise PHYSICS (SUBJECTIVE NUMERICAL)|10 Videos
  • NTA TPC JEE MAIN TEST 46

    NTA MOCK TESTS|Exercise PHYSICS|30 Videos
  • NTA TPC JEE MAIN TEST 48

    NTA MOCK TESTS|Exercise PHYSICS |29 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The kinetic energy of the most energetic photoelectrons emitted from a metal surface is doubled when the wavelength of the incident radiation is reduced from lamda_1 " to " lamda_2 The work function of the metal is

The maximum kinetic energy of photoelectrons emitted from a surface when photons of energy 6eV fall on it is 4eV. The stopping potential is:

The work function of a metal is 3.4 eV. If the frequency of incident radiation is increased to twice, then the work function of the metal becomes.

The maximum kinetic energy of photoelectrons emitted from a surface when photons of energy 6 eV fall on it is 4 eV . The stopping potential , in volt is

The energy of emitted photoelectrons from a metal is 0.9ev , The work function of the metal is 2.2eV . Then the energy of the incident photon is

The maximum kinetic energy of photoelectrons emitted from a surface when photons of energy 6 eV fall on it is 4eV. The stopping potential in volt is (a)2 (b) 4 (c ) 6 (d) 10

When the energy of the incident radiation is increased by 20 % , kinetic energy of the photoelectrons emitted from a metal surface increased from 0.5 eV to 0.8 eV . The work function of the metal is