Home
Class 11
CHEMISTRY
A carbon compound contains 12.8% Carbon,...

A carbon compound contains 12.8% Carbon, 2.1% Hydrogen, 85.1% Bromine. The molecular weight of the compound is 187.9. Calculate the molecular formula.

Text Solution

Verified by Experts


`:.` Empirical formual of the compound `=C_(1)H_(2)Br_(1)`
Empirical formual weight `=1xxC+2xxH+1xxBr=1xx12+2xx1+1xx80=94`
Molecular weight `=187.9`
`:.n=("Molecular weight")/("Empirical formula weight")=187.9/94=2`
Molecular formula =Empirical formula `xxn=C_(1)H_(2)Br_(1)xx2=C_(2)H_(4)Br_(2)`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • MODEL PAPER 1

    VGS PUBLICATION-BRILLIANT|Exercise SECTION C|5 Videos
  • MODEL PAPER 1

    VGS PUBLICATION-BRILLIANT|Exercise SECTION C|5 Videos
  • FINAL TOUCH (MOST IMPORTANT QUESTIONS)

    VGS PUBLICATION-BRILLIANT|Exercise ORGANIC CHEMISTRY (SHORT ANSWER TYPE QUESTIONS) |14 Videos
  • MODEL PAPER 10

    VGS PUBLICATION-BRILLIANT|Exercise SECTION-C|3 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

An organic compound on analysis was found to contain 16.27% carbon. 0.67% Hydrogen, 72.2% chlorine. The V.D. of the compound is equal to 73.75. Calculate the empirical formula and molecular formula of the compound.

An organic compound contains 69.77% carbon, 11.63% hydrogen and rest oxygen. The molecular mass of the compound is 86. It does not reduce Tollens’ reagent but forms an addition compound with sodium hydrogensulphite and give positive iodoform test. On vigorous oxidation it gives ethanoic and propanoic acid. Write the possible structure of the compound.

Analysis of an organic compound gave 40%C, 6.6%H by weight and the remaining is oxygen. If the molecular weight of the compound is 90 what is molecular formula?

Calculate the formula weight of compounds NO_2