Home
Class 12
PHYSICS
A and B are thrown vertivally upward...

A and B are thrown vertivally upward with velocity 5m/s and 10 m/s respectively `(g=10 m//s^2` ) . Find separtion between them after one second .

Text Solution

AI Generated Solution

To solve the problem of finding the separation between two objects A and B thrown vertically upward after 1 second, we can follow these steps: ### Step 1: Identify the given data - Initial velocity of A, \( u_A = 5 \, \text{m/s} \) - Initial velocity of B, \( u_B = 10 \, \text{m/s} \) - Acceleration due to gravity, \( g = 10 \, \text{m/s}^2 \) - Time, \( t = 1 \, \text{s} \) ...
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ELEMENTS OF VECTORS

    AAKASH SERIES|Exercise LONG ANSWER TYPE QUESTIONS|5 Videos
  • ELEMENTS OF VECTORS

    AAKASH SERIES|Exercise SHORT ANSWER TYPE QUESTIONS|10 Videos
  • ELECTROSTATICS

    AAKASH SERIES|Exercise ADDITIONAL PRACTICE EXERCISE (PRACTICE SHEET (ADVANCED) INTEGER TYPE QUESTIONS)|5 Videos
  • GEOMETRICAL OPTICS

    AAKASH SERIES|Exercise ADDITIONAL PRACTICE EXERCISE (LEVEL-II PRACTICE SHEET (ADVANCED) INTEGER TYPE QUESTIONS)|10 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Two particles A and B are thown vertically upward with velocity, vertically upward with velocity, 5 m s^(-1) and 10 m s^(-1) respectively (g=10 m s^(-2)), Find separation between them after 1 s . .

A pebble thrown vertically upwards with an initial velocity 50 m s^(-1) comes to a stop in 5 s. Find the retardation.

An object is thrwon vertically upwards with a velocity of 60 m/s. After what time it strike the ground ? Use g=10m//s^(2) .

A bomb initially at rest at a height of 40 m above the ground suddenly explodes into two identical fragments. One of them starts moving vertically downwards with an initial speed of 10 m/s. If acceleration due to gravity is 10 m//s^2 , the separation between the fragments, 2 seconds after the explosion is

A ball of mas 2gm is thrown vertically upwards with a speed of 30m//s from a tower of height 35m . (Given g=10m//s^(2) )

Two bodies are thrown verically upward, with the same initially velocity of 98 m//s , but the second one is thrown 4 sec. after first is thrown. If after 4n seconds after the first particle is thrown, both of them meet then value of n is ?

Find the maximum height reached by a particle which is thrown vertically upwards with the velocity of 20 m//s (take g= 10 m//s^(2) ).

If a ball is thrown vertically upwards with a velocity of 40m//s , then velocity of the ball after 2s will be (g = 10m//s^(2)) (a) 15m//s (b) 20 m//s (c) 25m//s (d) 28 m//s

From the top of a tower, a particle is thrown vertically downwards with a velocity of 10 m//s . The ratio of the distances, covered by it in the 3rd and 2nd seconds of the motion is ("Take" g = 10 m//s^2) .

A body is thrown vertically upward with velocity u. The distance travelled by it in the 7^(th) and 8^(th) seconds are equal. The displacement in 8^(th) seconds is equal to (take g=10m//s^(2) )