Home
Class 12
PHYSICS
A ball is throuwn with a speed of 20...

A ball is throuwn with a speed of 20 m//s from top of a buling 150 m high and simultaneously another ball is thrown vertically upward witn a speed of 30 m/s from the foot of the builing . Find the time when both the balls will meet `(g =10 m//s^2)`

Text Solution

AI Generated Solution

To solve the problem of when the two balls meet, we need to analyze their motions separately and then combine the equations. Let's break down the steps: ### Step 1: Define the variables - Let \( h = 150 \, \text{m} \) (height of the building). - Let \( u_a = 20 \, \text{m/s} \) (initial velocity of the ball thrown downwards). - Let \( u_b = 30 \, \text{m/s} \) (initial velocity of the ball thrown upwards). - Let \( g = 10 \, \text{m/s}^2 \) (acceleration due to gravity). - Let \( t \) be the time in seconds when both balls meet. ...
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ELEMENTS OF VECTORS

    AAKASH SERIES|Exercise LONG ANSWER TYPE QUESTIONS|5 Videos
  • ELEMENTS OF VECTORS

    AAKASH SERIES|Exercise SHORT ANSWER TYPE QUESTIONS|10 Videos
  • ELECTROSTATICS

    AAKASH SERIES|Exercise ADDITIONAL PRACTICE EXERCISE (PRACTICE SHEET (ADVANCED) INTEGER TYPE QUESTIONS)|5 Videos
  • GEOMETRICAL OPTICS

    AAKASH SERIES|Exercise ADDITIONAL PRACTICE EXERCISE (LEVEL-II PRACTICE SHEET (ADVANCED) INTEGER TYPE QUESTIONS)|10 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A ball is thrown downwards with a speed of 20 m s^(-1) , from the top of a building 150 m high and simultaneously another ball is thrown vertically upwards with a speed of 30 m s^(-1) from the foot to the building . Find the time after which both the balls will meet. (g=10 m s^(-2)) .

A ball of mas 2gm is thrown vertically upwards with a speed of 30m//s from a tower of height 35m . (Given g=10m//s^(2) )

A ball is dropped from the top of a building of height 80 m. At same instant another ball is thrown upwards with speed 50 m/s from the bottom of the building. The time at which balls will meet is

A ball is thrown vertically upward with a velocity of 20 m/s. Calculate the maximum height attain by the ball.

A ball is dropped from the top of a building 100 m high. At the same instant another ball is thrown upwards with a velocity of 40ms^(-1) from the bottom of the building. The two balls will meet after.

A ball is dropped from the top of a building 100 m high. At the same instant another ball is thrown upwards with a velocity of 40ms^(-1) from the bottom of the building. The two balls will meet after.

A ball is throw vertically upward. It has a speed of 10 m//s when it has reached on half of its maximum height. How high does the ball rise ? (Taking g = 10 m//s^2 ).

A ball is projected vertically up with speed 20 m/s. Take g=10m//s^(2)

A ball thrown vertically upwards with an initial velocity of 1.4 m//s. The total displcement of the ball is

A ball A is dropped from a building of height 45 m . Simultaneously another ball B is thrown up with a speed 40 m//s . Calculate the relative speed of the balls as a function of time.