Home
Class 11
CHEMISTRY
An aqueous solution containing 1M each ...

An aqueous solution containing `1M` each of `Au^(3+),Cu^(2+),Ag^(+),Li^(+)` is being electrolysed by using inert electrodes. The value of standard potentials are `:`
`E_(Ag^(+)//Ag)^(@)=0.80 V,E_(Cu^(+)//Cu)^(@)=0.34V` and `E_(Au^(+3)//Au)^(@)=1.50,E_(Li^(+)//Li)^(@)=-3.03V`
will increasing voltage, the sequence of deposition of metals on the cathode will be `:`

A

Li,Cu,Ag,Au

B

Cu,Ag,Au

C

Au,Ag,Cu

D

Au,Ag,Cu,Li

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ELECTROCHEMISTRY

    NARENDRA AWASTHI|Exercise Level 1 (Q.1 To Q.30)|1 Videos
  • ELECTROCHEMISTRY

    NARENDRA AWASTHI|Exercise Level 1 (Q.91 To Q.120)|1 Videos
  • DILUTE SOLUTION

    NARENDRA AWASTHI|Exercise Level 3 - Match The Column|1 Videos
  • GASEOUS STATE

    NARENDRA AWASTHI|Exercise Level 3 - Subjective Problems|1 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

An aqueous solution containing one mole per litre of each Cu(NO_3)_2 , AgNO_3 . Hg(NO_3)_(2), Mg(NO_3)_2 is being electrolysed using inert electrodes. The values of standard electrode potential (reduction potential) in volts are Ag//Ag^(+) = + 0.80 V " "Hg//Hg^(2+) = + 0.79V " " Cu//Cu^(2+) = +0.34 V " " Mg//Mg^(2+) = -2.37 V With increasing voltage, the sequence of deposition of metals on cathode will be

If E_(Au^(+)// Au)^(@) is 1.69 V and E_(Au^(3+)//Au)^@ is 1.40 V . Then E_(Au^(+)//Au^(3+))^(@) will be :

Given E_(Ag^(+) // Ag)^(0) = 0.80 V , E_(Mg^(2+) // Mg)^(0) =-2.37 V , E_(Cu^(2+) // Cu)^(0) = 0.34 E_(Hg^(2+) // Hg)^(0) = 0.79 V Which of the following statement is / are correct ?

Calculate the concentration of silver ions in the cell constructed by using 0.1 M concentration of Cu^(2+) and Ag^(+) ions. Cu and Ag metals are used as electrodes. The cell potential is 0.422 V. [E _(Ag^(2+)//Ag)=0.80V,E_(Cu^(2+)//Cu)=+0.34V]

Calculate the emf of the cell Cu(s) | Cu^(2+) (aq) || Ag^(+)(aq) | Ag(s) Given, E_((Cu^(2+))//(Cu))=+ 0.34 V, E_((Ag^(+))//( Ag)) = 0.80 V

E.M.F of the cell reaction , 2Ag^(+) + Cu to 2Ag + Cu^(2+) is 0.46 V . If E_(Cu^(2+) // Cu)^(0) is | 0.34 V , E_(Ag^(+)//Ag)^(0) is

E_("red")^(0) (Standard reduction potential ) of different half-cells are given E_(Cu^(+2)//Cu)^(0) = 0.34 V E_(Zn^(+2)//Zn)^(0) = -0.76 V , E_(Ag^(+) // Ag)^(0) = 0.80 V , E_(Mg^(2+) // Mg)^(0) = -2.37 V . In which cell DeltaG^(@) is most negative ?

Cu^+ ion is not stable in aqueous solution because of diproportionation reaction . E^(@) value for the disproportionation of Cu^(+) is : (E_(cu^(2+)// cu^+)^(@) = + 0.15 V , E_(cu^(+) // cu)^(@)= + 0.34 V )