Home
Class 11
CHEMISTRY
A solution contains 0.05M of each of NaC...

A solution contains 0.05M of each of NaCl and `Na_(2),CrO_(4)`,. Solid `AgNO_(3)`, is gradually added to it. Whichof the following facts true
(Given: `K_(sp)(AgCl) = 1.7xx 106(-10) M^(2)` and `K_(sp)(Ag_(2),CrO_(4),) = 1.9 xx 10^(-12) M^(3)`:

A

`10^(-6)` M

B

`10^(-4)` M

C

`10^(-5)` M

D

`10^(-9)` M

Text Solution

Verified by Experts

Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • IONIC EEQUILIBRIUM

    NARENDRA AWASTHI|Exercise Level- 3|19 Videos
  • IONIC EEQUILIBRIUM

    NARENDRA AWASTHI|Exercise One or More Answer is/are Correct|1 Videos
  • IONIC EEQUILIBRIUM

    NARENDRA AWASTHI|Exercise Level- 1|1 Videos
  • GASEOUS STATE

    NARENDRA AWASTHI|Exercise Level 3 - Subjective Problems|1 Videos
  • SOLID STATE

    NARENDRA AWASTHI|Exercise Level 3 - Subjective Problems|1 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A solution is 0.01 M Kl and 0. 1 M KCl . If solid AgNO_3 is added to the solution, what is the [1^(-) ] when AgCl begins to precipitate [K_(sp) (Agl) =1.5 xx 10^(-16) , K_(sp) (AgCl) =1.8 xx 10^(-10)]

The solubility of AgCl in 0.1M NaCI is (K_(sp) " of AgCl" = 1.2 xx 10^(-10))

Solubility of AgCl in 0.2 M NaCl is x and that in 0.1 M AgNO_3 is y then which of the following is correct ?

What is [Ag^(+) ] in a solution made by dissolving both Ag_2 CrO_4 and Ag_2C_2O_4 until saturation is reached with respect to both salts ? [K_(sp) (Ag_2C_2O_4) =2xx 10 ^(-11) , K_(sp) (Ag_2CrO_4) - 2xx10 ^(-12))]

Calculate the pH of the following basic solutions a. [OH^(-)]=0.05M b. [OH^(-)]=2xx10^(-4)M