Home
Class 11
CHEMISTRY
What is the minimum pH required to preve...

What is the minimum pH required to prevent the precipitation of `Zn^(+2)` in a solution that is 0.01 M `ZnCl_(2)` and saturated with 0.1 M `H_(2)` S (Given : `K_(sp)` ZnS = `10^(-21)` and `Ka_(1) xx Ka_(2) ` of `H_(2)S = 10^(-20)` )

A

0

B

1

C

2

D

4

Text Solution

Verified by Experts

Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • IONIC EEQUILIBRIUM

    NARENDRA AWASTHI|Exercise Level- 3|19 Videos
  • IONIC EEQUILIBRIUM

    NARENDRA AWASTHI|Exercise One or More Answer is/are Correct|1 Videos
  • IONIC EEQUILIBRIUM

    NARENDRA AWASTHI|Exercise Level- 1|1 Videos
  • GASEOUS STATE

    NARENDRA AWASTHI|Exercise Level 3 - Subjective Problems|1 Videos
  • SOLID STATE

    NARENDRA AWASTHI|Exercise Level 3 - Subjective Problems|1 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

What is the concentration of CN^(-) ions in a solution with 0.1 M HCl and 0.01 M HCN where K_a of HCN is 10 ^(-6) ?

Calculate the potential of a half cell having reaction : Ag_2 S (s) + 2e^- iff 2Ag (S) + S^(2-) (aq) in a solution buffered at p^(H) =3 and which is also saturated with 0.1 MH_2S (aq) [Given : K_(sp)(Ag_2 S ) = 2 xx 10^(-49) , K_(a1). K_(a2) = 1.1 xx 10^(-21) , E_(As^(+) // Ag)^(@) = 0.8V ]

Calculate the concentrations of dichloroacetate and proton in a solution that is 0.01 M HCl and 0.01 M in CHCI_2 COOH. K_a for CHCI_2 COOH is 5 xx 10^(-2)

What is the maximum concentration of Mg^(+2) that can be introduced into a solution containing 0.1 M NH_3 and 0.01 M NH_4^(+ ) without causing precipitation of Mg (OH)_2 ? K_b of NH_3 = 10^(6) K_(sp) of Mg(OH)_2 =1.2 xx 10^(-12)

The maximum pH of a solution which is 0.10 M in Mg ^(2+ ) from which Mg (OH) _ 2 is not precipitated is : ( Given K_(sp) " of " Mg (OH)_2 =1.2 xx 10^(-11) M)

P^(H) of a solution of the mixture of 0.1 HCl and 0.1N CH_3 COOH is ( K_a =2xx10 ^(-5))

Sparingly soluble salts maintains their solubility product value in their saturated solutions irrespective of the sources of the ions . what is the molar solubility of AgNO_3 in a 0.1 M H_2S solution buffered at pH= 2 (K_1 and K_2 " of " H_2S " are " 10^(4) and 10^(-8) respectively) (K_(sp) " of " Ag_2S = 4xx 10^(-13) ) (Note : No Ag_2S precipitate should be formed)