Home
Class 12
PHYSICS
A double slilt experiment is performed w...

A double slilt experiment is performed with sodium (yellow) light of wavelength 589.3 nm and the interference pattern is observed on a screen 100 cm away. The tenth bright fringe has its centre at a distance of 12 mm from the central maximum. Find the separation betwen the slits.

Text Solution

Verified by Experts

For the nth maximum fringe, the distance above the central line is
`x=(nlamdaD)/d`
According to the data given
`x=12mm, n=10, lamda=589.3nm, D=100cm.`
Thus the separation between the slits is
`d=(nlamdaD)/x=(10x589.3xx10^-9mxx100xx10^-2)/(12xx10^-3xxm)`
`=4.9xx10^-4m=0.49mm.`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A parallel beam of light of wavelength 500 nm falls on a narrow slit and the resulting diffraction pattern is observed on a screen 1 m away. It is observed that the first minimum is at a distance of 2.5 mm from the centre of the screen. Find the width of the slit.

In a Young's double slit experiment, the separation between the slits is 0.15 mm. In the experiment, a source of light of wavelength 589 nm is used and the interference pattern is observed on a screen kept 1.5 m away. The separation between the successive bright fringes on the screen is

In a Young's double slit experiment, slits are separated by 0.5 mm and the screen is placed 150 cm away. A beam of light consisting of two wavelengths 650 nm and 520 nm is used tc obtain interference fringes on the screen. The least distance from the common central maximum to the point where the bright fringes due to both the wavelengths coincide is.....

The young's double slit experiment is done in a medium of refractive index 4//3 .A light of 600nm wavelength is falling on the slits having 0.45 mm separation .The lower slit S_(2) is covered by a thin glass sheet of thickness 10.4mu m and refractive index 1.5 .the intereference pattern is observed ona screen placed 1.5m from the slits are shown (a) Find the location of the central maximum (bright fringe with zero path difference)on the y-axis. (b) Find the light intensity at point O relative to the maximum fringe intensity. (c )Now,if 600nm light is replaced by white light of range 400 to700 nm find the wavelength of the light that from maxima exactly point O .[All wavelengths in this problem are for the given medium of refractive index 4//3 .Ignore dispersion]

A beam of light of lambda= 600 nm from a distant source falls on a single slit 1 mm wide and the resulting diffraction pattern is observed on a screen 2 m away. The distance between first dark fringes on either side of the central bright fringe is ...

In Young's double slit experiment, carried out with light of wavelength lambda= 5000 Å the distance between the slits is 0.2 mm and the screen is at 200 cm from the slits. The central maximum is at x = 0. The third maximum (taking the central maximum as zeroth maximum) will be at x equal to ......

Statement-1: In Young's double slit experiment the two slits are at distance d apart. Interference pattern is observed on a screen at distance D from the slits. At a poit on the screen when it is directly opposite to one of the slits, a dard fringe is observed then the wavelength of wave is proportional of square of distance of two slits. Statement-2: In Young's double slit experiment, for identical slits, the intensity of a dark fringe is zero.

In a Young's double slit experiment with light of wavelength lamda the separation of slits is d and distance of screen is D such that D gt gt d gt gt lamda . If the fringe width is bea , the distance from point of maximum intensity to the point where intensity falls to half of maximum intensity on either side is